WhatsApp’ta Silinen Bildiriler Nasıl Geri Yüklenir?

WhatsApp’ta Silinen Bildiriler Nasıl Geri Yüklenir?

WhatsApp’ta Silinen Bildiriler Nasıl Geri Yüklenir?

Silinen yahut eksik WhatsApp bildirilerini kurtarmanız mı gerekiyor? Bu yazıda nasıl yapılacağını açıklıyoruz.

WhatsApp sohbetini arşivlemek yerine, ezkaza silmiş olabilirsiniz. Arşivlenen sohbetleri WhatsApp içinden kurtarmak basittir, lakin silinen iletileri kurtarmak o kadar kolay değildir. Lakin bunun da bir formülü var.

Bu yazımızda, iPhone yahut Android’inizde silinmiş WhatsApp iletilerini nasıl kurtaracağınızı göstereceğiz. Daha sonra, WhatsApp iletilerinizin hiçbirini bir daha asla kaybetmemenizi sağlamak için gelişmiş bir WhatsApp yedekleme planının nasıl ayarlanacağını size öğreteceğiz.

WhatsApp Sohbet Yedeklemeleri Nasıl Yapılır?

Silinen WhatsApp bildirilerini geri getirmek için için, uygulamanın ayarlarında yer alan Sohbet Yedeklemesini aktifleştirmiş olmanız gerekir. Buna ulaşmak için iOS’ta alttaki Ayarlar sekmesine dokunmanız yahut sağ üstteki üç noktalı menüyü, Android’de ise Ayarlar‘ı seçmeniz kafidir.

Akabinde Sohbetler Sohbet yedeği‘ne gidin. Burada (iOS’ta Otomatik Yedekleme ve Android’de Google Drive’a Yedekleme altında) WhatsApp birkaç yedekleme sıklığı sağlamaktadır. Bunlar “günlük”, “haftalık”, “aylık” ve “hiç” olarak açıklanmıştır.


WhatsApp, Android’de her gece lokal bir yedekleme yapar, lakin mobil cihazınuzu kaybederseniz bilgilerinizi geri alamazsınız. Bu nedenle bulut yedeklemeleri hayati özen taşır.

WhatsApp, siz yenilerini oluştururken eski yedekleme belgelerini siler. iPhone uygulaması yalnızca en son yedekleme belgesini saklarken, Android sürümü yedekleme belgelerinin “son yedi güne kadar olan kıymetini” saklar. Gereksinimleriniz için hatalısız yedekleme sıklığını tercih ederken bunu zihninizde bulundurun.

Arşivlenmiş WhatsApp Sohbetleri Nasıl Geri Yüklenir?

iPhone’da eski bir sohbeti arşivlerseniz, iPhone’unuzu sallayarak ve arşivlenen sohbeti kurtarmak için Geri Al‘ı seçerek arşivlemeyi bilakis çevirebilirsiniz.

Bir sohbeti daha sonra arşivden çıkarmak için:

 • Arşivlenmiş Sohbetler görünene kadar sohbet listesinde üst kaydırın.
 • Üzerine dokunun, akabinde geri yüklemek istediğiniz sohbette sola kaydırın.
 • Arşivden Çıkar düğmesine basın.


Android’de bir sohbeti arşivden çıkarmak için:

 • Sohbet listesinin en altına gidin ve Arşivlenenler’e (X) dokunun.
 • Kurtarmak istediğiniz sohbete basın ve basılı tutun.
 • Üst bakan ok içeren kutuya benzeyen arşivden çıkar simgesine dokunun.


Silinmiş WhatsApp İletileri Nasıl Geri Yüklenir?

Silinen WhatsApp iletilerini yedekledikten sonra nasıl geri alacağınızı mı düşünüyorsunuz? WhatsApp’ı aygıtınızdan kaldırıp tekrar yüklemeniz kafidir. Uygulamayı yine yüklediğinizde, bildiri geçmişinizi yedekleme evrakından geri yüklemeniz istenecektir. Geri Yükle‘ye dokunun ve en son yedekleme aracılığıyla her şeyi geri alacaksınız.

Silinen WhatsApp bildirilerini kurtarmanın bu prosedürü, bir yedeğiniz olduğu sürece hem Android hem de iOS’ta aynı formda çalışır. Lakin seçtiğiniz otomatik yedekleme sıklığı aralığında olması gerektiğini unutmayın. Misal verilecek olursa, uygulamayı günlük yedekleme yapacak formda ayarladıysanız, bir sonraki günlük yedekleme gerçekleşmeden evvel silinen sohbetleri kurtarabilirsiniz.


WhatsApp’ta Silinmiş Medya Nasıl Kurtarılır?

Neyse ki yedekleme evrakınızı geri yüklemek, silinmiş medyayı da geri yüklemenize müsaade verir.

Android’de, bir belge gezgini uygulamasını açıp /WhatsApp/Media‘ya gidebilirsiniz. Oradan, kurtarmak istediğiniz silinmiş belgeleri bulana kadar klasörleri gözden geçirin.

WhatsApp’ta Eski Silinen Sohbetler Nasıl Kurtarılır?

Yeni bir yedekleme çalıştırıldıktan sonra silinen bildirileri geri almak biraz daha zordur. Bunu başarmak seçtiğiniz otomatik yedekleme sıklığına bağlı olacaktır. Mahallî yedekleme evraklarına erişmenize müsaade verdiği için bu sürecin sırf Android aygıtlarda uğraştığını unutmayın.

Şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Aygıtınızda bir belge gezgini uygulaması açın.
 • /WhatsApp/Databases pozisyonuna gidin.
 • Msgstore.db.crypt12 belgesini msgstore-latest.db.crypt12 olarak tekrar isimlendirin.
 • Msgstore-YYYY-AA-GG.1.db.crypt12 belgesini msgstore.db.crypt12 olarak yine isimlendirin.
 • WhatsApp’ı kaldırın.
 • Google Drive yedeklemeleri aktifse, Google Drive’ı açın, sol menüyü kaydırın, Yedeklemeler‘e dokunun ve WhatsApp yedekleme evrakını silin.
 • WhatsApp’ı tekrar yükleyin.

Android’de Silinen Eski WhatsApp Sohbetleri Nasıl Kurtarılır?

Daha evvel de açıklandıği üzere, WhatsApp birkaç günlük sohbet yedekleme evraklarını saklar. Bunlardan biri de tabiki en son sohbet yedeği. Başkaları, otomatik yedekleme sıklığınıza bağlı olarak bir yahut birkaç günlük olabilir. Google Drive bulut yedeklemesine ek olarak WhatsApp, bu yedeklemeleri aygıtınızın lokal deposunda depolar.

Aygıtınızın belge gezgini uygulamasını açın ve /WhatsApp/Databases‘e gidin. Aygıtınıza bağlı olarak, WhatsApp klasörü /sdcard / / storage/ üzere belgeler biçiminde görünebilir.

Bu klasörün içinde değişik sohbet yedekleme evraklarını bulacaksınız. En sonuncusu msgstore.db.crypt12 olarak isimlendirilirken, öbürleri msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 üzere görünür. YYYY-MM-DD sırasıyla yılı, ayı ve günü temsil eder.


İki yedekleme ortasında silinen WhatsApp iletilerini geri almak için aşağıdakileri yapmanız kafidir:

 • Msgstore.db.crypt12 evrakını msgstore-latest.db.crypt12 olarak yine isimlendirin. Daha eski bir yedeklemeye ismini vermek üzere olduğunuz için bu, en son yedekleme evrakını değiştirir.
 • Akabinde, msgstore.db.crypt12 belgesini geri yüklemek istediğiniz msgstore-YYYY-MM-DD.1.db.crypt12 evrakını yine isimlendirin.

Bundan sonra WhatsApp’ı kaldırın. Google Drive bulut yedeklemelerini etkinleştirdiyseniz, Google Drive uygulamasını açın, soldaki menüyü kaydırın ve Yedeklemeler‘i seçin. Telefon numaranızın yer aldığı bir WhatsApp yedek belgesi göreceksiniz. Bunun sağındaki üç noktalı Menüye dokunun ve silmek için Yedeği sil‘i seçin.

Bunu yapmak, WhatsApp’ın geri yüklemek istediğiniz mahallî evrak yerine Google Drive’daki yedekleme evrakını kullanmasını mahzurlar.


Artık WhatsApp’ı tekrar yükleyin. Suram süreci sırasında, yeni gerçekleştirdiğiniz yedekleme belgesinden geri yüklemeniz istenir. En son yedekleme evrakı yerine X günlük olarak görünecektir.

Silinen WhatsApp bildirilerini eski yedeklemelerden almak için yapmanız gereken tek şey bu. Bu bildirileri geri yükledikten sonra, WhatsApp’ı tekrar olağan biçimde kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Geri Getirilen İletileri Dışa Aktarmak ve En Son Yedeklemeye Geri Dönmek

Birkaç bildirisi geri yüklemek için sırf üstteki zamandan geçtiyseniz ve en son iletileri kaybetmek istemiyorsanız, alınan sohbet iletilerini dışa aktarabilir ve akabinde WhatsApp’ı en son yedeğe geri yükleyebilirsiniz. Tüm süreci tekrar yapmanız gerekecek, lakin bu sıkıntı değil.

İletileri dışa aktarmak için, kaydetmek istediğiniz bildirileri içeren sohbeti açın. Sağ üstteki üç noktalı Menü düğmesine ve akabinde Öteki Sohbeti dışa aktar‘a dokunun. Sohbet medyası içeriyorsa, medyasız dışa aktarma yahut medyayı dahil etme seçeneği görürsünüz.

Medya dahil edildiğinde tüm son manzaralar ek olarak eklenecek ve bu da açıkça dışa aktarılan belgenin boyutunu artıracaktır. 10.000’e kadar medyalı yahut 40.000’e kadar medyasız bildirisi dışa aktarabilirsiniz.

Seçiminizi yaptıktan sonra, iletilerinizi içeren metin belgesini (ve varsa ekleri) paylaşmak için mobil cihazınuzda bir uygulama seçin. Bunu kendinize e-postayla gönderebilir, bulut depolamaya ekleyebilir yahut gibisi bir şey uygulayabilirsiniz.


Kaydetmek istediğiniz iletiler içeren öbür tüm sohbetler için bunu tekrarlayın. Bunu yaptıktan sonra, üstteki kısımdaki adımları tekrar izleyin. Yedekleme belgelerini tekrar isimlendirmeye geldiğinizde, süreci bilakis çevirin:

 • Mevcut msgstore.db.crypt12 evrakını (aldığınız iletileri içerir) bugünün tarihini kullanarak msgstore-YYYY-AA-GG.1.db.crypt12 olarak yine isimlendirin.
 • Akabinde msgstore-latest.db.crypt12 evrakını (başladığınızda oluşturulan en son yedekleme) yine msgstore.db.crypt12 olarak yine isimlendirin.

WhatsApp’ı kaldırın, gerekirse Google Drive yedeklemenizi silin, uygulamayı tekrar yükleyin ve yedekten geri yükleyin. Akabinde en son sohbetleriniz tekrar görünecektir.

16 Beğen