What Remains of Edith Finch Türkçe Muvaffakiyetim Rehberi

What Remains of Edith Finch Türkçe Muvaffakiyetim Rehberi

What Remains of Edith Finch Türkçe Muvaffakiyetim Rehberi

 
Hikaye tabanlı yürüme simülasyonu oyunu What Remains of Edith Finch için çeşitli muvaffakiyetim rehberleri yer alıyor. Lakin bunlar için de Türkçe bir rehber bulunmuyor. Her ne kadar başarımları kazanmak ve yabancı kaynaklar aracılığıyla elde etmek kolay olsa da yeniden de bu mevzuda daha fazla yardımcı olmak istedim. Bu muvaffakiyetim rehberi Steam’de bulunan @Sinnoware isimli kullanıcının müsaadesi ile oluşturuldu. Kaynak olarak bu kişiyi baz aldım.
 
Bu kısım Steam üzerinde bulunan muvaffakiyet avcılarına hitap ediyor. Burada bu oyunda yer alan başarımları elde edebileceğiniz ufak bir liste hazırladım. Oyun içerisinde 9 adet muvaffakiyetim bulunuyor ve bu başarımları tek bir seferde elde edebiliyorsunuz. Artık geçelim birinci başarıma:
 
1/9 – “All Roads”
 
Bu muvaffakiyetim birinci kısımda karşılaşacağınız ve ikiye ayrılan bir patikadan alınabilir. Yani oyunun en başında dümdüz ilerleyeceksiniz, burada bir patika çıkacak, bu patika ikiye ayrılacak: Sağa ve sola. Bu patikanın iki tarafına da yürümeniz gerekecek ve karakterin konuşmasına şahitlik etmeniz gerekecek. Hasebiyle sağ yahut sol fark etmez bir yoldan ilerleyin, daha sonra ilerlemediğiniz yola gerçek geri dönün oradaki konuşmalara da şahit olun. Akabinde bu başarımı kolay kolay elde etmiş olacaksınız.
 
 
 
 
 
2/9 – “A Closer Look”
 
Bu başarın oyun içerisinde yer alan gözetleme deliklerine bakma ile alakalı. Oyunda toplamda 9 adet gözetleme deliği bulunuyor ve 1 adet de teleskop yer alıyor. Oyunda bulunan bu gözetleme deliklerinin her birine bakmamız gerekiyor ve en sonunda da teleskobu gözümüze dayamamız lazım (sırası kıymetli değil). Bunları yaparken de karakterin konuşmasına şahitlik etmemiz gerekiyor. Münasebetiyle bu noktalara dikkat etmemiz lazım.
 
Oyunda bulunan bu 9 adet gözetleme deliği çitlerin üzerinde ve taşların üzerinde bulunabiliyor. Bunun yanı sıra kapı gözetleme delikleri de bunlara dahil oluyor. Ek olarak esasen oyun içerisinde yalnızca bir teleskop bulunduğundan onu da basitçe görebiliyorsunuz.
 
Gözetleme deliklerini bulabileceğiniz görselleri aşağıya bırakıyorum. Bu kısımdan her bir gözetleme deliğine tek tek baktığımızdan ve karakterin konuştuğundan emin olun. Sonuncu gözetleme deliğine baktığınız vakit bu başarımı elde etmiş olacaksınız.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
 
3/9 – “Great Owl”
 
Bu muvaffakiyetim Molly kısmında bulunuyor. Öncelikle Molly’nin odasına giriş yapıyor ve onun öyküsüne başlıyor olacağız. Molly kısmında baykuş olarak başladığımız kısımda karnımız çok acıkıyor ve bizim de bir av bulmamız gerekiyor. Baykuşla birlikte uçtuğumuz esnada aşağıda aşikâr bir süre sonra tavşanları görüyoruz. Bu tavşanları avlamamız gerekiyor lakin kusur yapmadan bunu halletmemiz lazım.
 
Bu kısımda tavşanları avlamak için aşağıya gerçek süzülme hareketini yapıyoruz ve hücum konumuna geçiyoruz. Bu başarımı elde etmek için yanılgı yapmadan iki sefer başarılı bir formda tavşanları avlamamız gerekiyor. Şayet başarılı olursak bu başarımı elde etmiş oluyoruz. Yani hücum durumuna geçip aşağıya hakikat hareket ederken bir tavşanı kesinlikle yakalamamız gerekiyor. Hasebiyle es geçmememiz lazım. İki defa bunu başardığımız vakit bu başarımı elde etmiş olacaksınız. Şayet elde edemezsiniz kısmı tekrar yükleyip tekrardan yapmanız gerekiyor.
 
 
 
4/9 – “Let Him Finish” 
 
Bu başarımı elde etmek için tekrar Molly kısmında olmamız gerekiyor. Daha evvel baykuş ile yakaladığımız tavşan avı sonrasında yeniden bu kısımda ikinci bir muvaffakiyetim yer alıyor. Bu başarımda yapmamız gereken tek şey ahtapot olduğumuz vakit geminin merkez kamerasına ilerlememiz. Zati oyunda gitmemiz gereken yer burası. Münasebetiyle ekstra araştıracağınız ve giriş yapabileceğiniz bir kısım değil. Yolumuzun önünde yer alan bir yer.
 
Ulaştığımız bu merkez kamerasında sarhoş bir denizci burada müzik söylüyor. Bir ahtapot olarak bu müziğin bitmesini beklememiz gerekiyor. Müzik bittiği vakit aslında bu sarhoş denizci susuyor. Denizci müziğini bitirdiği ve sustuğu vakit onu ahtapot ile yememiz gerekiyor. Yediğimiz anda da başarımı elde etmiş oluyorsunuz.
 
 
 
5/9 – “Clear the Table”
 
Süper yıldız Barbara ile oynadığımız kısımda bu başarımı elde edeceğiz. Oyunun Barbara kısmında elimize bir koltuk değneği alıyoruz (aşağıda görseller yer alıyor).Bilardo masasının önünde alacağımız bu değnek ile masanın üzerindeki topları aşağı düşürmemiz gerekiyor. Tüm topları düşürdükten sonra bile başarımı elde etmemiş olursanız orada bulunan konserve kutuları da aşağıya düşürün. O vakit katiyetle bu başarımı kolaylıkla elde etmiş olacaksınız. Bunun dışında yapacağınız rastgele bir aksiyon yer almıyor.
 
 
 
 
 
6/9 – “G-R-E-G-O-R-Y”
 
Oyun içerisinde yer alan tahminen de en güç başarımlardan birisi. Bu oyunda GREGORY ile oynarken kendimizi bir küvette buluyoruz. Bu küvette bir ölçü su bulunuyor ve çeşitli oyuncaklar yer alıyor. Burada oyuncaklar ortasındaki kurbağayı denetim ediyoruz.
 
Bu kısımda yapmamız gereken şey sağ tarafta GREGORY sözünde yer alan harfleri suya düşürmek. Suya düşürmek için kurbağa ile harflerin olduğu kısma zıplamamız ve onlara dokunmamız gerekiyor. Harflere kurbağa ile dokunduğumuzda suyun içerisine düşüyor. Hasebiyle yapmamız gereken tek şey bundan ibaret. Tüm harfleri aşağıya düşürdüğümüz vakit da bu başarımı elde etmiş oluyoruz.
 
Ancak şöyle bir zorluk bulunuyor. Oyun içerisinde zıplama tuşuna çok fazla basarsanız kurbağa epeyce fazla yükseğe çıkıyor. Hasebiyle  zıplama tuşuna mümkün olduğunca ne az basılı tutun ne de çok basılı tutun: Tam orta kararda kendinize nazaran ayarlayın.
 
Bunun dışında tekrar yapmamamız gereken şeyler ortasında balina oyuncağını dokunmamamız ve suya düşürmememiz yer alıyor (balina küvetin üstünde yer alıyor). Münasebetiyle yalnızca bu kısımda bu harflere odaklanın ve oyuncak kurbağa ile bu harfleri düşürmeye bakın. Son olarak bu kısımda rastgele bir vakit sonu yok Münasebetiyle harfleri düşürene kadar tekrar tekrar deneyebilirsiniz.
 
 
 
7/9 – “The End of Everything”
 
Bu başarımı elde etmek için oyun içerisinde bulunan tüm Finch ailesi üyelerinin kıssasını bitirmek gerekiyor. Oyunda şayet bir karakteri atlarsanız bu başarımı elde edemezsiniz. Hasebiyle aşağıya bir sıralama bırakacağım. Bu sıralama dahilinde tüm öyküleri bitirebilir ve bu sayede bu başarımı da elde etmiş olursunuz.
 

Molly-Odin-Calvin-Barbara-Walter-Sam-Gregory-Gus-Milton-Lewis-Edie-Dawn-Edith.

Oyun ben başarımı elde etmeden evvel bir karakteri kaçırmıştım. Oyun bittiği vakit dilediğiniz üzere rastgele bir kısımdan – kıssadan başlayabiliyorsunuz. Şayet bir karakteri kaçırırsanız rastgele bir karakterden başlayabilir ve o gitmediğiniz karakterin kıssasını yapabilirsiniz. Lakin bu her vakit işlemeyebiliyor. Fakat denemekte yarar var.
 
8/9 – “Thanks, Johann!”
 
Bu başarımı elde etmek için öncelikle oyunu bitirmeniz gerekiyor. Oyunu bitirdikten sonra bir bitiş jeneriği karşımıza geliyor. Bu bitiş jeneriğini sonuna kadar değil de yalnızca Johann’ın isminin göründüğü yere kadar beklemeniz gerekiyor. Johann’ın ismini gördüğünüz vakit bu başarımı elde etmiş olacaksınız.
 
Dolayısıyla oyunu bitirdikten sonra bir ufak konutun içerisinde gezintiye çıkabilir yahut telefonunuz ile vakit geçirebilirsiniz. Kısa bir ortadan sonra zati o isim görünecek ve başarımı elde etmiş olacaksınız. Bitiş jeneriği içerisinde yer alan Johann, oyunun sesleriyle ve programlamasıyla ilgilenen grup üyesi olarak karşımıza çıkıyor.
 
 
 
9/9 – “Loop-de-loop-de-loop”
 
İlgi cazibeli kıssası ile ve absürt anlatımı ile ön plana çıkan bu oyunun son başarımına gelmiş bulunmaktayız. Oyunda bu başarımı elde etmek için öncelikle oyunu bitirmemiz gerekiyor. Oyunu bitirdikten sonra üstte da belirttiğim üzere oyundaki her bir kısmı tekrar tekrar oynayabiliyoruz ve karakterlerin öyküsünü tekrardan deneyimleyebiliyoruz. Her bir karakteri tekrardan deneyimleyebileceğimiz bu oyunda bu başarımı elde etmek için Calvin’in kıssasını tekrardan oynamamız gerekiyor. Calvin, biliyorsunuz ki bir salıncakta sallanıyor ve kendisini bir kuş üzere hayal ediyor. Bu salıncak ile inanılmaz bir sürate ulaşarak kendisini boşluğa gerçek bırakıyor. Bu öykü sona erdikten sonra bu başarımı elde etmiş oluyorsunuz.
 
 
 
 
 
Oyun içerisinde tüm başarımlar bundan ibaret. Toplamda 9 adet başarın bulunuyor ve tüm başarımları kolaylıkla edebiliyorsunuz. Şayet bu başarımlar içerisinde takıldığınız bir kısım varsa bunları yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Kaynak: Kısım Sonu Canavarı

2 Beğen