What Remains of Edith Finch – İnceleme

What Remains of Edith Finch – İnceleme

What Remains of Edith Finch – İnceleme

 
Giant Sparrow tarafından geliştirilen ve Annapurna Interactive tarafından yayınlanan kıssa tabanlı yürüme simülasyonu oyunu What Remains of Edith Finch, bizlere anlatmak istediğini absürt bir biçimde aktaran bir imal olarak karşımıza çıkıyor. Oyun içerisinde Finch ailesinin başına gelenleri bahis alınıyor ve her birinin trajik vefatlarına şahitlik ediyoruz. Oyunda bir taraftan bu husus aktarılmaya çalışılırken başka taraftan da dikkat çeken atmosferler ve görünümler yer alıyor.
 
Finch ailesinin trajedisi
 
 
 
Oyun içerisinde Finch ailesinin dramatik ve trajik bir halde vefatından bahsediliyor. Aile bireylerinin her biri farklı formlarda ne yazık ki hayatını kaybediyor ve bu da bizlere absürt bir halde aktarılıyor. Küçüğünden büyüğüne tüm aile bireylerinin mevti tattığı bu imal içerisinde bizlere derin ve gizemli bir öykü anlatılıyor. What Remains of Edith Finch, gerek kıssası ile gerek atmosferiyle de bizleri içine çeken bir imal olarak karşımıza çıkıyor.
 
Hikaye konusunda oyuncuları üzmeyen ve pek âlâ bir tecrübe sunan bu imal her bir aile üyesini tek tek ele alıyor ve farklı farklı kısımlar halinde bizlere aktarıyor. Her bir aile ferdinin farklı odası ve yeri bulunuyor. Bunların yerleri ve yerleri mevt biçimlerine nazaran aslında dizayn edilmiş durumda. Yani onlarla birebir eşleşiyor diyebilirim.
 
Absürt bir anlatım
 
 
Oyun içerisinde anlatılan bu öykü bizlere absürt bir formda aktarılıyor. Örneğin bir kısımda bir aile ferdinin vefatına şahitlik ederken kedi olabiliyor öbür bir kısımda köpek balığına dönüşebiliyor bir öbür kısımda ise küvette oturarak oyuncak kurbağayı üstlere yanlışsız zıplatabiliyoruz. Hasebiyle oyun içerisinde bu üslup absürt anlar ve kısımlar yer alıyor. Fakat bu absürt durumlar bir biçimde o karakterle birlikte anlamlandırmaya çalışılıyor. Zira bu yaptığımız şeyler o karakterin aslında başından geçenlerin bir yansıması.
 
Atmosfer ve manzara
 
 
 
Her bir aile ferdinin farklı bir halde vefatı tattığı bu oyunda farklı farklı yerlere gidebiliyor, çeşitli görüntülere göz atabiliyor ve gittiğimiz yerlerde de dikkat çeken atmosferler bizlere eşlik ediyor. Münasebetiyle What Remains of Edith Finch, atmosfer ve görüntü konusunda biz oyun severleri hayal kırıklığına uğratmıyor bilakis o ortamı çok hoş bir biçimde yansıtıyor. Oyundaki her bir ayrıntı bir aile ferdi ile eşleşiyor ve onun ne yaşadığı hakkında bizlere bilgiler veriyor.
 
Bizi kıssası ile buluşturmak isteyen bir yapım 
 
 
 
What Remains of Edith Finch bizlere temelde gizem dolu bir trajedi öyküsünü anlatmak için karşımıza çıkıyor. Bunu yaparken de atmosferi ve görüntüleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor. Kıssa anlatırken absürt olaylardan hiçbir vakit kaçınılmıyor ve bu da aslında dikkat çeken ve ilgi çeken ögelerden biri. Oyun oynarken hakikaten farklı ve orjinal bir imal olduğunun farkına varıyorsunuz ve daha evvel bu türlü bir tecrübe elde etmediğinizi görüyorsunuz.
 
Bu kıssa anlatırken oyunda rastgele bir zorluk yahut bulmaca ögesi yer almıyor. Münasebetiyle ardınıza yaslanıp bu kıssanın tadını çıkartabiliyorsunuz ve oyunun bizlere sunmak istediğini deneyimleyebiliyorsunuz. Oyun sahiden de öbür yürüme simülasyonlarından farklı olarak yepyeni bir iş yapıyor ve farklı kısımlar halinde bizlere öyküsünü sunuyor.
 
Çeşitli görsel hoşluktaki alanlara, görünümlere ve daha fazlasına şahitlik edeceğimiz bu üretimde epik bir anlatım bizleri bekliyor. Oyunu oynamanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Yürüme simülasyonu oyunları genelde kıssa anlatımlarıyla ön plana çıkar. Bu oyunda birebir formda öyküsüyle ön plana çıkıyor. Bunun yanı sıra absürt bir anlatımla da bu kıssayı süslendiriyor. Hasebiyle bu üretimi kütüphanenize ekleyebilir ve gönül rahatlığı ile oynayabilirsiniz.
 
– Steam sayfası

Kaynak: Kısım Sonu Canavarı

1 Beğen