Twitch Bot ve Sahte Hesaplarla İlgili Operasyon Düzenledi

Twitch Bot ve Sahte Hesaplarla İlgili Operasyon Düzenledi

Twitch Bot ve Sahte Hesaplarla İlgili Operasyon Düzenledi

Son periyotlarda sadece Twitch platformunda değil bütün toplumsal medya mecralarında oluşan bot yahut düzmece hesapların artışı vardır. Bütün hesap açma sürecini saniyelere indirebilen bir yazılım ile bot kullanımı hayli kolaylaştırılıyor. Yayıncıların bundan şikâyet edeceği olağan ki bir durum yok zira onlar için her izlenme, her takipçi yahut her abone bir gelir kapısı ve tıpkı vakitte itibar haline geliyor.

Twitch’in düzenlediği bu operasyonda toplamda 7,5 milyonun üzerinde bot hesabı sildi ve resmi olarak duyurusunu yaptılar. Twitch, bu bot hesapların takip etme ve izleme özelliğinin Kullanıcı Kontratını ihlal ettiği gerekçesiyle kaldırıldığını duyurdu ve bundan yayıncıların takipçilerinde düşüş yaşanacağını önden duyurdu. Twitch platformunun buradaki maksadı büsbütün olmasa bile mümkün mertebe organik takipçi ve izleyiciyi görmek istemesidir.

Mesela, dünyaca ünlü yayıncı “xQc” bu operasyondan sonra yaklaşık 2,2 milyon takipçisini kaybetti. Twitch’te en çok takip edilen 5. Yayıncıydı ve toplamda 8,112,870 takipçisi var iken, şu anda 5,934,825 takipçisi kalmıştır.

11 Beğen