Şubat Ayının Dördüncü Haftasında Çıkış Yapacak PC Oyunları: 23-30 Şubat 2023

Şubat Ayının Dördüncü Haftasında Çıkış Yapacak PC Oyunları: 23-30 Şubat 2023

Şubat Ayının Dördüncü Haftasında Çıkış Yapacak PC Oyunları: 23-30 Şubat 2023

 
Şubat ayı içerisinde birçok tipten PC oyunu bizleri bekliyor olacak. Şubat ayının birinci, ikinci ve üçüncü haftasında çıkış yapacak oyunları sizlere sunduk: Bu oyunlara buradan, buradan ve buradan bakabilirsiniz. Artık ise Şubat ayının dördüncü haftasının oyunlarını sunacağız. Bu liste içerisinde 23 – 30 Şubat tarihleri ortasında çıkış yapacak oyunlar yer alıyor. Oyunlara, çıkış tarihlerine ve öteki ayrıntılarına aşağıdan bakabilirsiniz.
 
– Blood Bowl 3 (23 Şubat)
 
 
Cyanide Studio tarafından geliştirilen ve Nacon tarafından yayınlanacak olan fantezi Amerikan futbolu oyunu Blood Bowl 3, 23 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Şiddet ve vahşetin yer aldığı bu imal içerisinde farklı bir spor tipi bizleri bekliyor olacak. Amerikan futboluna farklı bir bakış açısı getiren ve bu sporun daha da tehlikeli hale büründüğü bu oyun Şubat ayı içerisinde beklenen üretimler ortasında yer alıyor. Serinin üçüncü oyunu yeni eklemeleri, grafik geliştirmelerini, çeşitli içerikleri ve daha fazlasını bizlere sunmaya hazırlanıyor. Oyun içerisinde rakiplere karşı üstünlük kurabiliyor, Amerikan futbolunda geçerli kuralları uygulayabiliyor ve bunu daha şiddetli bir halde yapabiliyoruz.
Masa oyunu öğelerinin yer aldığı ve kart sisteminin de bulunduğu bu spor oyunu içerisinde aslında bir nevi taktiklerimizi de geliştirebiliyoruz diyebilirim. Sıra tabanlı taktik ögeleri bu üçüncü oyun ile birlikte harmanlanıyor ve bizlere daha farklı ve eğlenceli bir yapı sunulmaya çalışılıyor. Oyun içerisinde kendimize ilişkin bir ekip kurabiliyor, kurduğumuz bu gruba çeşitli güçte oyuncular alabiliyor, bu oyunculara çeşitli yetenekler aktarabiliyor, karşımıza çıkan rakipleri ortaya alıp ezebiliyor, onlara göz dağı verebiliyor ve hatta sahanın derinliklerine bile gömebiliyoruz.
Şiddetin ve vahşetin yer aldığı bu spor oyunu içerisinde 12 farklı ırk yer alıyor. Bu ırkların her birinin kendine ilişkin çeşitli özellikleri ve marifetleri bulunuyor. Oyunda birinci olarak ırk seçip kendi grubumuzu kuruyoruz, bu grubu büsbütün biz yönetiyoruz ve sıra tabanlı taktik stratejisi kapsamında oyuncularımızı birer birer yönetiyoruz ve rakip kadroya karşı üstünlük sağlamaya çalışıyoruz. Oyunda mevcut oyuncularımızı rakip oyunculara karşı müdafaaya çalışıyor, üzerimize gelen rakiplerden sıyrılmaya çalışıyor ve onları yere sermeye başlıyoruz. Sayı çizgisine ulaşana kadar bu süreç daima olarak işliyor ve karşımıza çıkan tehlikeleri de alt etmeye çalışıyoruz.
Blood Bowl 3 oyununda ırklar ortasında troller, imparatorluk üyeleri ve daha fazlası yer alıyor. Bu ırklar ortasındaki seçim büsbütün bize ilişkin oluyor. Çeşit ırklardan seçtiğimiz grubu oluşturabiliyor ve bizlere bu üretimde birçok özgürlük sunuluyor. Bu özgürlükler ortasında kadromuzu dilediğiniz üzere oluşturma mekaniği, görünüşlerini – zırhlarına büsbütün özelleştirme seçeneği ve daha fazlası bulunuyor. Oyun içerisinde giriştiğimiz bu gayrette rakiplerle aslında büyük bir dövüşe girişiyoruz. Bu dövüş esnasında oyuncularımız sakatlanabiliyor ve hatta ölebiliyor. Münasebetiyle bu duruma çok dikkat etmemiz gerekiyor. Oyunda alanda bir anda eksik oyuncularla kalabiliyor ve oyuncularımızı ne yazık ki toprağa gömebiliyoruz. Bu da oyuna vahşet ve şiddet getiren ögelerden biri olarak karşımıza çıkıyor.
Bu üçüncü oyunda serinin evvelki oyunlarına istinaden daha fazla yenilik ve içerik yer alıyor. Masa oyun kurallarına sahip olan bu üretimde çeşitli özelleştirme seçeneği, tekli kıssa modu yani ilerleme modu, yenilikçi bir sistem, rekabetçi modu, sıralama sistemi, özel oyun kuralları, yeni alanlar, 12 farklı ırk, zırh özelleştirme seçenekleri ve daha fazlası bu oyun içerisinde yer alıyor.
 
 
Takımımızı oluşturduğumuz ve koçluk yaptığımız bu şiddet dolu spor oyununda natürel ki temel emelimiz para kazanmak. Bunu yapmak için de rakip kadrolara karşı gelmek, rakip kadro oyuncularını ezmek ve onları gömmek gerekiyor. Şiddetin hakim olduğu bu alanda kim güçlü ise o ayakta ve hayatta kalıyor. Çeşitli oyun modlarının yer aldığı bu üretimde istediğimiz ırkla oynayabiliyoruz, oyuncularımızı çeşitli idmanlara çıkartabiliyoruz, onları güçlendirebiliyoruz ve zırhlarını özelleştirebiliyoruz. Zırh özelleştirme seçeneği aslında başka rakip ekiplerden daha farklı olduğumuzu gösteriyor. Bu da birçok oyuncu tarafından sevilen mekaniklerden biri diyebilirim.
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere çeşitli modlar bulunuyor. Bu modlar ortasında serüven modu, yapay zekaya karşı yapabileceğimiz bir dostluk maçı modu, çevrimiçi olarak başka oyuncularla bir arada çabaya girişmek için rekabetçi modu ve daha fazlası bu oyunda yer alıyor. Bunun yanı sıra oyuncular bu üretimle bir arada kendi isteklerine ve kurallarına nazaran çeşitli turnuvalar oluşturabiliyor, alanlarını, mükafatlarını seçebiliyor ve bu turnuvalara katılabiliyor.
Serinin evvelki oyunlarına oynayan oyunculara daha fazla hitap eden lakin yeni oyuncuları da kendisine çekmeye çalışan bu imal bizlere fantezi Amerikan futbolu tipini sunuyor. Standart bir spor şekli değil de daha şiddetli vahşet dolu bir yapı bizleri bekliyor olacak. Blood Bowl 3 ilginizi çektiyse 23 Şubat tarihini bekleyebilirsiniz.
Oyun şu anda Steam platformunda ön siparişlere açık durumda. Oyunun standart sürümü 280 Türk lirasından, Black Orcs Edition ve Imperial Nobility Edition Sürümleri 340 Türk lirasından, Brutal Edition Sürümü ise 425 Türk lirasından satışa sunuluyor. Brutal Edition Sürümünü satın alan oyuncular oyuna 48 saat evvel erişebiliyor ve oyunu başka oyunculardan erken deneyimleyebiliyor. 
 
– Grim Guardians: Demon Purge (23 Şubat)
 
 
INTI CREATES tarafından geliştirilen ve birebir grup tarafından yayınlanacak olan metroidvania platform aksiyon macera oyunu Grim Guardians: Demon Purge, 23 Şubat tarihinde geliyor. Karanlık bir dünyanın bizlere sunulduğu platform oyununda 2D bir grafik sistemi benimsenmiş durumda. Soldan sağa hakikat ilerleyeceğimiz bu üretimde karşımıza çıkan düşmanları alt edebilecek, onlarla aksiyona girebilecek ve hayatta kalmaya çalışacağız.
Piksel grafiklere sahip bu oyunda çeşitli karakterlerle tanışacak, onlardan art planda işlenen öykü hakkında bilgiler alacak ve çeşitli vazifeler elde edeceğiz. Oyun içerisinde art planda işlenen öyküye nazaran büyük bir sırrı ortaya çıkarmaya çalışacağız ve burada bulunan gizemi çözmek için elimizden geleni yapacağız.
İblislerin ve çeşitli tehlikelerin tehlikelerin yer aldığı bu dünyada bir iblis avcısı olarak yer alacağız. Aksiyon ve dövüş öğelerinin oyunun temelini oluşturduğu bu üretimde çeşitli silahlarla bir arada bu tehlikeleri alt etmeye çalışacağız. Oyunda temel gayemiz son iblisi alt etmek ve buradaki kaleyi başlarına yıkmak olacak.
Oyun içerisinde kız karakterlerin denetimini elimize alacağız. Bu iblis dolu kalede ilerlerken hem yakın uzaklıktan hem de uzak menzilli taarruz çeşitlerini kullanabileceğiz. Oyun içerisinde üzerimize gelen irili ufaklı çeşitli tehlikelerin haricinde bir de birtakım noktalarda işverenler çıkacak. İşveren dövüşleri olağan bir biçimde ilerlediğimiz düşmanlardan daha tehlikeli ve güçlü olacak. Hasebiyle bunları platform öğelerini kullanarak ve sağa sola kaçarak alt etmeye çalışacağız.
 
Oyun içerisinde iki farklı karakteri bulunacak, bu karakterlerden rastgele birisini seçebileceğiz. Bir karakter uzak menzilli bir taarruz çeşidine sahipken öbür karakter ise yakın uzaklıktan daha tesirli bir dövüş tarzına sahip. Hasebiyle ikisinin de farklı özellikleri ve maharetleri yer alacak. Bu iki karakter ortasında geçiş yapabilecek ve bunların yetenekleri konusunda ustalaşmaya çalışacağız. İki karakter çeşitli kısımlarda kullanabilecek ve karşımıza çıkan düşmanları alt etmeye çalışacağız.
Karakterin birinde üstte da bahsettiğim üzere uzak menzilli bir atak tarzı olacak. Uzak menzilli taarruz tarzı gerçekleştirmek için de elinde hafif bir makineli tüfek olacak. Bu tüfekten çıkan mermileri karşımıza çıkan düşmanlar üzerine yağdırabileceğiz. Hasebiyle bu sayede düşmanları yanımıza yaklaştırmayacak ve onlara kolay kolay alt etmeye çalışacağız.
Diğer bir karakter ise yakın uzaklıktan çok tesirli dövüş tarzına sahip. Bu karakter elindeki kılıcı ile bir arada sağa sola savurabiliyor ve toplu bir biçimde düşmanlara katledebiliyor. Münasebetiyle iki karakterin her birinin kendine has yetenekleri ve marifetleri var. Bu da oyuna çeşitlilik getiren ögelerden biri olduğunu diyebilirim.
Eşli olarak oynayabileceğimiz bir mod yer alıyor
 
 
Oyun içerisinde tek oyunculu bir yapının yanı sıra eşli olarak oynayabileceğiniz bir mod bulunuyor. Bu eşli olarak oynayabileceğimiz mod çevrimiçi bir mod olarak karşımıza çıkmıyor. Münasebetiyle yanımıza bir arkadaşımızı yahut yakınımıza çağırabilir ve bölünmüş bir ekranda bu oyunu iki bireyli olarak deneyimleyebiliriz. Oyun içerisinde iki kişi oynamak daha eğlenceli bir tecrübe sunabilir.
Oyun tekrar oynanabilirlik açısından bizlere yeni tecrübeler sunmaya çalışıyor. Hasebiyle geliştirici takım bu bahis üzerinde çalıştığını belirtiyor ve bu mekanik sayesinde de oyuna tekrar tekrar oynayabiliyorsunuz.
Karanlık bir atmosferin yer aldığı bu platform aksiyon macera oyunu 23 Şubat tarihinde geliyor. Siz de bu biçim üretimlerden hoşlanıyorsanız bu oyuna bir talih verebilirsiniz. Oyunun şu anda bir demo sürümü yer almıyor. Hasebiyle Steam platformu üzerinden istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün mail adresinize bir bildirim alarak oyunun çıktığını öğrenebilirsiniz. 
 
– Metal Mutation (23 Şubat: üstten görünümlü aksiyon roguelike)
 
 
T0 STUDIO tarafından geliştirilen ve tıpkı tarafından yayınlanacak olan üstten görünümlü roguelike ögelere sahip dövüş odaklı aksiyon oyunu Metal Mutation, 23 Şubat tarihinde çıkış yapacak. Roguelike ögelerinin çokça yer aldığı bu oyunda daima olarak yeni yetenekler keşfedeceğiz, bu yetenekleri düşmanlara karşı uygulayacağız ve karakterimizi güçlendirmeye çalışacağız. Gelecek temasını yani cyberpunk bir dünyayı bizlere sunacak olan bu imal içerisinde çeşitli zindanlara adım atacak, karşımıza çıkan mutasyonlu yaratıkları alt etmeye çalışacağız.
Tek oyunculu yahut çok oyunculuğu olarak oynayacağımız bu üretimde dört kişilik bir grup kuracak, dilersek de tek oyunculu olarak ilerleyeceğiz. Çok oyunculu bir yapıyı bizlere sunan bu oyunda kuracağımız kadro ile çeşitli stratejileri uygulayacak, düşmanların üzerine direkt saldırabilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Yapay zekaların, robotların nano virüslerin ve daha fazlasının bulunduğu bu dünyada kıyamet sonrası bir tema işlenmiş durumda.
Uzak olmayan bir geleceği bizlere sunan bu imal içerisinde aslında temel maksadımız insanlığı ve toplumu çöküşün eşiğinden kurtarmak. Burada bulunan büyük şirketlerin teknolojileri berbata kullandığını görüyoruz. Hasebiyle bu durum insanlığı çöküşe ve önlenemez bir duruma sürüklüyor. Biz de bu vazife ile karakterimizi seçiyor ve büyük bir uğraşa atılabiliyoruz.
Oyun içerisinde çeşitli marifetleri düşmanların üzerinde sergileyebiliyoruz, kendimize ilişkin olacak çeşitli silahlar alabiliyoruz, karakterimizin yeteneklerini güçlendirebiliyoruz ve düşmanlara karşı daha da etkin hale getirebiliyoruz. Metal Mutation içerisinde hem yakın hem de menzilli dövüş tarzları yer alıyor. BunlarıdDüşmanlar üzerine uygulamak büsbütün bize kalmış durumda. Yani istersek uzak dövüş tarzını benimsiyor istersek de düşmanlara yakından saldırarak bu hususta uzmanlaşmaya çalışabiliyoruz.
 
 
Gelecek temalı bu imal içerisinde karakterimizi yükseltebiliyor, silahlarımızı özelleştirebiliyor ve karşımıza çıkan yol ayrımlarını özgür irademizle seçebiliyoruz. Oyunda düşmanların üzerine uygulayacağımız çeşitli marifetler bulunuyor. Bu maharetler ile düşmanlara uzaktan makineli tüfekle ateş edebiliyor, düşman kümelerinin ortasına girip kılıcımıza çevirerek alana hasarı verebiliyor, düşmanları doruktan atlayarak yere alan hasarlı bir vuruş sergileyebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Yani oyun içerisinde hasılı çok çeşitli yetenek cinsleri ve marifetler bulunuyor diyebilirim.
Çeşitli yeteneklere sahip karakterleri seçebileceğimiz bu oyun içerisinde bitirici vuruşlar yapabiliyoruz. Oyunda öbür yandan kendi karakterimizin geniş bir teknoloji ağacı bulunuyor. Bu teknoloji ağacı içerisinde çeşitli yeteneklerin kilidini açabiliyor ve bu yetenekleri açarak düşmanlara karşı sergileyebiliyoruz.
En fazla dört oyuncunun bir grup kurabildiği bu oyunda etrafı keşfe çıkabiliyoruz, keşfe çıktığımız bu yerler ortasında zindanlara akın edebiliyoruz, akın ettiğimiz bu zindanlar sayesinde etraftan kaynaklar toplayabiliyoruz. Bu sayede yeni hücum tarzlarını öğrenebiliyoruz ve bunların kilidini açabiliyoruz. Bu yetenekler üzerinde ustalaşabiliyor ve bizlere sunulan bu dünyadaki öyküde ilerleyebiliyoruz.
Siz de bu biçim üstten görünümlü gelecek temalı dövüş odaklı aksiyon roguelike oyunlarını seviyorsanız ve bu şekille ilginiz varsa bu imale da bir göz atabilirsiniz. Metal Mutation’un hem grafikleri hem animasyonları hem de dövüş tarzları sahiden de dikkat cazip gözüküyor. Bizlere sunulan bu dünyada çok çeşitli yetenekler ve kilidini açabileceğimiz nitekim çok fazla sayıda öge bulunuyor.
23 Şubat tarihinde çıkış yapacak bu oyunun şu anda Steam platformu üzerinde demo sürümü bulunuyor. Bu demo sürümünü dilerseniz bilgisayarınıza indirebilir, indirdiğiniz bu demoyu açarak oyunun aşikâr bir kısmını oynayabilirsiniz. Bu sayede oyundan neler bekleyeceğinize dair fikir elde edebilirsiniz. Bu demo sürümünde oyunun dünyasına, karakterlerine, karakterimizin maharetlerine, yeteneklerine ve daha fazlasını ufaktan bir göz atabilirsiniz. 
 
– Company of Heroes 3 (23 Şubat: strateji, taktik)
 
 
Relic Entertainment tarafından geliştirilen ve SEGA tarafından yayınlanacak olan gerçek vakitli strateji taktik oyunu Company of Heroes 3, 23 Şubat tarihinde hayranlar ile buluşmaya hazırlanıyor. Bilinen strateji serisinin yeni çıkacak bu üçüncü oyunu derin stratejik ögelere, büyük haritalara ve gayretlere sahip olacak. Seri içerisinde farklı bir boyutu temsil edecek olan bu imal art planda bizlere öykü anlatacak, bu kıssanın dışında gerçek vakitli strateji ögeleri bulunacak, strateji ve taktiğin oyunun temelini oluşturduğu bu üretimde ordularımızı komuta edeceğiz ve düşmanların durumuna nazaran bu ordularımızı hareket ettireceğiz.
Sadece kara değil deniz ve havada da uğraş devam edecek
Gerçek vakitli bu strateji taktik oyununda büyük savaşlara atılacak, taktik ve strateji ögelerini harmanlayan bu üretim içerisinde savaşı aslında tüm boyutlarıyla yaşayacağız diyebilirim. Büsbütün stratejiye odaklanan bu oyun içerisinde dinamik bir harita bulunacak. Oyunda yalnızca karada değil havada ve denizde de savaşacağız yani hem kara hem deniz hem de havada üretebileceğimiz çeşitli araçlar ve düşman ordularının üzerine karşı yönlendirebileceğimiz çeşitli yapılar bulunacak. Bunlara rehberlik etmek büsbütün bizim işimiz olacak.
Oyun içerisinde dört farklı savaş kümesi yer alıyor
Company of Heroes 3, geliştirici takım Relic tarafından tescillenen Essence Engine oyun motoruyla geliştiriliyor. Bir müddettir geliştirilen ve orta ara da çeşitli fragmanları yayınlanan bu imal 23 Şubat tarihinde nihayet geliyor. Oyun içerisinde dört farklı savaş kümesi bulunuyor. Bu savaş kümelerinin her birinin kendine ilişkin özellikleri ve maharetleri bulunuyor. Dört küme içerisinde seçim yapabiliyoruz, bu kümelerin daima avantajlarından hem de dezavantajlarından faydalanmaya çalışıyoruz.
Derin strateji ögelerine sahip olan bu üretimde savaş aslında her istikametiyle işleniyor, bir savaşa giriş yapacaksak çeşitli ikmal çizgileri kurmamız gerekiyor birebir vakitte ordularımızı ve müttefik orduları karadan denizden ve havadan desteklememiz gerekiyor. Bunun dışında düşmanı kıskaca almak için çeşitli taktikler de yapmak gerekiyor. Bu orduların komutası büsbütün bizim elimizde oluyor.
Taktiksel oynanışın temel olduğu bu oyunda seri içerisinde yer alan birtakım özellikler yeni teknolojilerle bir arada değiştirilerek ve geliştirilerek yer alacak. Geliştirici grup bu oyunun seri tarihindeki en derin strateji sunacak olan imal formunda karşımıza çıkacağını belirtiyor. Oyun içerisinde düşmanlarla uğraşa gireceğimiz ve savaşacağımız farklı bölgeler de yer alıyor. Bu farklı bölgelerin her birini kendi özel avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Bunların üstesinden gelmek ve orduları rahat hareket ettirebilmek için çevreyi düzgün tahlil etmek ve kolaçan etmek gerekiyor.
Farklı farklı bölgeler bulunuyor
 
 
Kıyı kasabalarından dağlara dağlardan çöllere kadar kadar birçok farklı bölgenin yer alacağı bu oyun içerisinde etrafı keşfetmek, buranın bir yol haritasını çıkarmak ve tahlil etmek büsbütün rakipleri şaşırtmak ve strateji odaklı bir yapının olduğunu gösteriyor. Oyun içerisinde çeşitli cephe sınırları oluşturabiliyor, orduların ikmal çizgilerini kesebiliyor ve onlara sıkıntı anlar yaşatabiliyoruz.
Geliştirici grup bu yeni oyunun seri tarihindeki en büyük tek oyunculu moduna sahip olduğunu belirtiyor. Oyun içerisinde dinamik bir harita yer alıyor yani canlı bir dünya bizleri bekliyor. Oyunda ne kadar çok çabalarsak ve emek verirsek o derece başarılı olabiliyoruz. Oyun içerisinde derin stratejik seçimler ve bu seçimlerin sonuçları bulunuyor. Yapacağımız atılımlar, kuracağımız müttefikler ve oluşturacağımız ordular bu oyun içerisinde çok değer arz ediyor.
Yukarıda da bahsettiğim üzere düşmanlarla çeşitli alanlarda savaşa girebiliyoruz. Örneğin karada girdiğimiz büyük bir uğraş var, bu gayrette tıkandık lakin rakibin art tarafında deniz var ve biz bu esnada deniz kuvvetlerini çağırıp geriden atağımızı yapabiliyoruz. Hasebiyle oyun bunun gidişatını ve stratejisini büsbütün bize bırakıyor. Biz de yeniden üstte bahsettiğim üzere alanı düzgün kolaçan ve uygun tahlil etmeliyiz ki düşman oralarına karşı sürpriz bir hücum yapalım.
Oyun içerisinde kuracağımız orduların güçlerini yükseltebiliyoruz, kendi oyun stilimizi bu oyun içerisinde oluşturabiliyoruz, saldırımızı planlıyor, rakip orduyu tahlil edebiliyor, savaşta avantaj sağlayacak tüm ögeleri aslında bir nevi inceleyebiliyoruz. Oyunda bölüklerimizi, kümelerimizi, orada da yer alan askerlerimizi ve araçlarımızı dilediğimiz üzere yükseltebiliyor, onları geliştirebiliyor ve düşmanların karşısına daha tesirli bir biçimde çıkmasını sağlayabiliyoruz.
Geliştirici takımın belirttiğine nazaran oyun içerisinde seri tarihinin en çok asker kümesi olacağı söyleniyor. Oyunda bir taraftan strateji ögeleri bulunurken öteki taraftan çeşitli özelleştirme ayrıntıları yer alıyor. Bu ayrıntılar ortasında ordu özelleştirme sistemi yahut mekaniği yer alıyor. Bu sayede ordularımızı özelleştirebiliyoruz, öteki ordulardan farklı olarak görülmesi sağlayabiliyoruz ve güçlendirebiliyoruz. Oyun içerisinde çeşitli güçte kuvvetler, mangalar, milletler topluluğu, kümeler ve daha fazlası yer alıyor. Bunları seçimi de büsbütün bize ilişkin oluyor.
Oyunda rakip orduyu tahlil etmek çok değerli demiştim. Hasebiyle bu tahlili gerçekleştirmek ve düşman ordularının ne kadar güçlü olduğunu keşfetmek hedefiyle çeşitli zımnî keşif araçları üretebiliyor, bu araçlar sayesinde rakip ekibi tahlil ediyor ve nereden akın yapacağımızı planlayabiliyoruz. Bu da oyunda kalmamızı ve düşman ordularını indirmemize yarayan seçeneklerden bir tanesi.
 
 
Geliştirici takımın belirttiğine ve yayınlanan fragmanlara nazaran oyun içerisinde bir de fizik mekaniği yer alacak. Üstte bahsettiğim üzere tescilli Essence Engine oyun motoru tarafından geliştirilen bu oyunda atacağımız top mermileri şayet bir binaya yahut yapıya denk gelirse bu binanın yıkılışını ve attığımız bombanın yerdeki bıraktığı etkiyi görebileceğiz. Bu fizik motoru sayesinde seri aslında yeni bir boyuta taşınıyor diyebilirim.
Oyun seri tarihinde daha evvel görülmemiş gelişmiş bir yapay zekaya, savaş alanlarına, fizik motoruna, gelişmiş teknolojilere, animasyonlara ve grafiklere sahip olacağı belirtiliyor. Bu ögelerin olması hoş lakin bunları aktarılış biçimleri ve oyuncuya sunuş biçimleri epeyce değerli. Münasebetiyle bunların hoş bir halde harmanlanmasını ve bizlere aktarılmasını bekliyoruz.
Strateji ögelerinin yanı sıra sinematik aksiyon tecrübesi de sunan bu oyunda art planda bir kıssa anlatılacak. Devasa tek oyunculu bir moda sahip olacak bu üretim seriyi farklı bir yere taşıyacak. Dört oynanabilir küme ortasından istediğimizi seçebileceğimiz bu oyunda çeşitli oyun modları yer alacak Bu oyun modları ortasında Italian Dynamic Campaign, The North African Operation ve daha fazlası yer alacak.
Serinin birinci oyunu 2006 yılında yayınlandı. Sizde seri içerisinde yer alan oyunları denemişseniz yahut bu strateji usulüne ilginiz varsa bu imale da bir talih verebilirsiniz. Oyunun şu anda ön siparişleri açık durumda. Oyunun standart sürümü 799 Türk lirasından, Dijital Premium Edition ise 1099 Türk lirasından satışta. 23 Şubat tarihinde çıkış yapacak serinin yeni oyunu bakalım bizlere vadettiğini sunabilecek mi. Daima birlikte göreceğiz. 
 
– Chef Life: A Restaurant Simulator (24 Şubat)
 
 
Cyanide tarafından geliştirilen ve Nacon tarafından yayınlanacak olan aşçılık temalı simülasyon idare oyunu Chef Life: A Restaurant Simulator, 2 Şubat tarihinde biz oyun severler ile buluşacak. Simülasyon ve aşçılık oyunlarını sevenler için şimdiden bu üretim tam size nazaran diyebilirim. Zira bu oyun içerisinde simülasyon ögeleri, aşçılık teması ve bunun yanı sıra idare öğeleri yer alıyor.
Oyunda büsbütün hayalinizdeki restoranı kurabiliyor ve istediğiniz formda dizaynları yapabiliyorsunuz. Oyun içerisinde aşçılık teması bulunduğundan ötürü aklınıza gelebilecek tüm mutfak araç ve gereçleri yer alıyor. Oyunda mutfak robotları, küçük fırınlar, ocaklar bıçak ve gibisi üzere öğeler bulunuyor. Oyundaki bu araç ve gereçleri dilediğiniz üzere seçebiliyor ve ona nazaran özelleştirilebiliyorsunuz.
Bu simülasyon oyunu gerçeğe yakın yapılmak istendiğinden ötürü yemek pişirme ve yönetme olayı çok ayrıntılı bir halde bizlere aktarılmış durumda. Oyunda gereçlerin kalitesi ve kullanacağınız pişirme taktikleri çok değer arz ediyor. Kuracağınız bu restoranı büsbütün baştan aşağı yenileyebiliyor, dilediğiniz üzere sandalyeleri – masalları dizebiliyor ve restoranın dizaynını büsbütün kendinize nazaran şekillendirebiliyorsunuz. Şayet ne kadar ilgi cazip ve kaliteli bir yapı oluşturursanız müşteriler de bu durumdan mutlu kalacak ve daha fazla müşteriyi kendinize çekebileceksiniz.
Oyun içerisinde dünya mutfakları bulunuyor. Bu mutfaklar ortasından dilediğiniz üzere seçim yapabiliyor ve ona nazaran yemeklerinizi pişirebiliyorsunuz. Oyunda yer alan dünya mutfakları ortasında İtalya, Fransa ve daha fazlası bulunuyor. Chef Life: A Restaurant Simulator’da dilerseniz klasik menüler oluşturabiliyor yahut şefin tavsiyesi olarak müşterilere çeşitli yemekler sunabiliyorsunuz.
Oyundaki ayrıntılı bu yemek pişirme sekansları haricinde bir de tanımları geliştirme sistemi bulunuyor. Bu sistem sayesinde hem yemekleri daha çabuk yapabiliyor hem de daha lezzetli bir halde müşterilere sunabiliyoruz. Müşterilerin beklentilerini karşıladığımız takdirde de bu restoranımızı büyütebiliyor ve kendi reklamımızı dünyaya tanıtabiliyoruz.
 
 
Oyunda farklı farklı yemek pişirme teknikleri bulunuyor. Oyun içerisinde bulunan simülasyon öğeleri sayesinde gerçekçi bir aşçılık tecrübesi bizlere aktarılmaya çalışılıyor. Oyunda çeşitli zerzevat ve meyveleri doğrayabiliyor, doğradıktan sonra kızartabiliyor ve bunları pişirebiliyoruz. Akabinde bunları bir ortaya getirip karıştırarak lezzetli yemekler yapmaya çalışıyoruz. Natürel ki pişirme ve yapma prosedürleri bizim seçiminize nazaran değişkenlik gösteriyor. Oyunda şayet bir yemeği yapmaya karar verdiyseniz her evreyi siz yönlendiriyorsunuz: Doğramadan pişirmeye ve sunuma kadar büsbütün tüm idare sizin hakimiyetinizde oluyor.
Oyunda birinci etapta küçük bir restorandan başlıyorsunuz ve sonlu sayıda masa ve sandalye ile işe atılıyorsunuz. Daha sonra müşterileri çektikçe ve müşterileri şad ettikçe finansal olarak genişliyor ve para kazanıyorsunuz. Kazandığınız bu paralar ile restoranı büyütebiliyor, yeni masalar ve sandalyeler alabiliyor, çeşitli yemek tanımlarının kilidini açabiliyor, tanımları geliştirebiliyor ve daha lezzetli sunumlar elde edebiliyorsunuz. Bu sayede müşteriler sizden mutlu kalıyor ve tekrar tekrar sizi ziyarete geliyor. Kuracağınız bu restoran ile birlikte dünya mutfağına açılmaya ve aşçılık yeteneklerinize sergilemeye çalışıyorsunuz.
Chef Life: A Restaurant Simulator’da hem simülasyon hem de idare ögeleri yer alıyor. Hasebiyle bu usul aşçılık teması – idare teması ve restoran temasını seven oyuncuların kesinlikle oynaması gereken bir imal diyebilirim. Oyunda farklı farklı özellikler yer alıyor ve bu özellikler bizlere eğlenceli bir formda aktarılmaya çalışılıyor.
 
– Clive ‘N’ Wrench (24 Şubat: platform, keşif, macera)
 
 
Dinosaur Bytes Studio tarafından geliştirilen ve Numskull Games tarafından yayınlanacak olan keşif, aksiyon, macera, platform oyunu Clive ‘N’ Wrench, 24 Şubat tarihinde biz oyun severlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Platform öğelerinin ön planda olduğu bu oyunda hem tavşanı hem de maymun bir karakteri oynayabiliyoruz. Oyun içerisinde minyatür bir karakter olarak yer alıyor ve odalar, yataklar ve yastıklar bizlere devasa geliyor. Münasebetiyle minyatür bir karakter olarak yer aldığımız bu oyunda sağdan sola zıplayabiliyoruz, televizyonun üzerinden yatağın üzerine atlamaya çalışıyoruz, çeşitli oyun içi öğelerini toplayabiliyoruz ve daha fazlasını yapabiliyoruz.
Oyun içerisinde art planda bizlere bir kıssa anlatılıyor. Öykünün temeli ise karşımızda bir makûs karakter yer alıyor, bu berbat karakterin şeytani planları bulunuyor, temel gayemiz bu şeytani planları alt etmekten geçiyor.
11 farklı dünyanın yer alacağı bu oyun içerisinde farklı yerlerden bölgelere farklı platform ögelerinden aksiyonlara dalabiliyoruz. Oyun nitekim her bölgenin farklı bir formda işlenişini bizlere sunmaya çalışıyor. Her bölgenin kendine ilişkin platform öğeleri, teması, yapısı ve özelliği bulunuyor. Münasebetiyle bu da oyuna çeşitlilik katan ve oyunu oynatan özelliklerden biri olarak karşımıza çıkıyor. Her bölgenin ihtimamla doldurulması ve farklı özelliklerin yer alması üzere ögeler biz oyuncuların dikkatini çeken etmenlerden bir tanesi diyebilirim.
11 farklı dünya içerisinde hem eskiye gidebiliyor hem de günümüze dönebiliyoruz. Antik Mısır mezarlarından buz çağına buz çağından günümüz teknolojilere sahip bölgelere ve daha fazlasına gidebiliyoruz. Bu bölgelerin tekrar üstte bahsettiğim üzere farklı platform öğeleri ve özelliği bulunuyor. Her birinde sağdan sola atlayabiliyor ve çeşitli misyonları yerine getirebiliyoruz. Bu 11 farklı dünyaya giriş yapmak için ana bir salon bulunuyor. Hasebiyle bu dünyalardan her birine istediğimiz vakit giriş yapabiliyor ve maceraya atılabiliyoruz.
Oyun içerisinde üstte bahsettiğim üzere iki farklı karakter yer alıyor. Maymun ve tavşan olarak oynayabileceğimiz bu platform oyununda iki karakterin de kendine has yetenekleri ve hünerleri bulunuyor. Oyunda bu karakterler ile çeşitli estetik hareketler gerçekleştirebiliyor ve bir yerden bir yere ulaşmak için de bunların özelliklerinden faydalanabiliyoruz. Bu iki kahraman ile birlikte atılacağımız bu macerada çeşitli platform ögeleri, şiddetli alanlar, bulmacalar ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak.
 
 
Clive ‘N’ Wrench içerisinde tek oyunculu bir yapı bizlere sunuluyor. Hasebiyle çevrimiçi yahut çok oyunculu bir yapı bulunmuyor. Oyunda güçlü platform ögeleri karşımıza çıkacak ve aşılması gereken çeşitli tuzaklar, vakit kısıtlı açılabilen – kapanabilen duvarlar ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Oyunda bu zorlukları aşmak için zamanlamamızı güzel kullanmak, gerçek vakitte atlamak ve süzülmek gerekiyor. Hasebiyle bir yandan platform marifetlerimizi geliştirmek durumunda kalıyoruz.
Oyunda her bölgede etrafı keşfedebiliyor ve bu keşif sırasında çeşitli koleksiyon eşyalarını bulabiliyoruz. Her bölgenin kendine ilişkin farklı ve özel koleksiyon eşyaları bulunuyor. Münasebetiyle bunları toplamak da büsbütün bize kalıyor. Oyunda tek oyunculu bir platform macera mekaniği bizlere sunuluyor. Platform ögeleri ortasında parkur mekanikleri yer alıyor. Parkur mekanikleri de şiddetli bir macerayı karşımıza getiriyor.
Bu üslup platform ve parkur oyunlarından hoşlanıyorsanız bu üretime da bir talih verebilirsiniz. Oyun 24 Şubat tarihinde biz oyun severlerle buluşacak. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda ve demo sürümü ne yazık ki bulunmuyor. Hasebiyle oyunu istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün bir bildirim alabilirsiniz.
 
– Octopath Traveler 2 (24 Şubat: sıra tabanlı taktik, rol yapma)
 
 
Square Enix ile ACQUIRE tarafından geliştirilen ve Square Enix tarafından yayınlanacak olan Octopath Traveler 2, 24 Şubat tarihinde geliyor. 2018 yılında piyasaya sürülen sıra tabanlı rol yapma macera oyunu Octopath Traveler’ın devam oyunun niteliğinde bir üretim olarak karşımıza çıkacak bu ikinci oyun yeni iyileştirmeleri, geliştirmeleri ve eklemeleri bünyesinde barındıracak. 2018 yılında yayınlanan birinci oyun dünya çapında bu vakte kadar 3 milyonun üzerinde satış yaptı. Bu ikinci oyun ise tıpkı derinlikte ve birebir atmosferde bizlere yeni bir tecrübe sunmaya hazırlanıyor.
Oyun içerisinde sıra tabanlı taktik rol yapma ögeleri bulunuyor. Burada kendi takımımızı kurabiliyor ve karşımıza çıkan düşmanları yeteneklerimiz ile alt etmeye çalışabiliyoruz. Oyun içerisinde farklı diyarlardan farklı bölgelere kadar yeni kısımlar bulunuyor. Büyük bir maceraya atılacağımız bu oyunda sekiz farklı gezgin karakter oyun içerisinde yer alıyor. Bu gezginlerin her birinin de farklı yetenekleri ve hünerleri bulunuyor. Bu marifetleri de sıra tabanlı taktik ögeleri içerisinde kendimize nazaran kıymetlendiriyor ve atılımlarımıza kurduğumuz stratejiye nazaran yapabiliyoruz.
Her bölgenin kendine ilişkin özellikleri ve sırları oluyor. Bunları açığa çıkarmak etrafı keşfetmek ve yeni bölgelere açılmak büsbütün bizim işimiz. Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere sekiz farklı gezgin bulunuyor, bu gezginlerden bir adedini alabiliyor ve büyük bir macerayı atılabiliyoruz.
Piksel ve retro sanatının birleşimi
Piksel sanatının ve retro sanat tarzının yer aldığı bu oyunda karanlık bir atmosfer benimsenmiş. Öykünün gidişatı ve bizlere sunulan atmosfer çok ilgi cazibeli görünüyor. Octopath Traveler 2 içerisinde bizlere bir öykü anlatılıyor ve bu öykü ulaşacağımız bölgelerde bulunan karakterlerle gireceğimiz diyaloglar aracılığıyla ve başka ögelerle bizlere aktarılmaya çalışılıyor. Oyunda farklı bölgelere gitmek için denizlere yelken açabiliyor yahut yürüyerek ulaşabiliyoruz.
Gece ve gündüz döngüsü yer alıyor
 
 
Oyunda öteki yandan Gece ve gündüz döngüsü bulunuyor. Gece ortamların aydınlatması, üzerimize düşen ayın yansıması, karanlık atmosfer ve daha fazlası bizlere aktarılıyor gündüz ise gün ışığının karakterlerimize düşen ışığı ve daha fazlası oyun içerisinde yansıtılıyor. Hasebiyle oyun içerisinde gece gündüz mekaniği yer alıyor diyebilirim.
Octopath Traveler 2 içerisinde rol yapma ögelerinin da olduğundan bahsettim. Bu ögeler içerisinde çeşitli eşyaları elde edebiliyoruz, bu eşyaları geliştirebiliyoruz, kendi hünerlerimizi geliştirebiliyoruz ve bu sayede karşımıza çıkan tehlikeler ve düşmanlara karşı daha güçlü olabiliyoruz. Oyunda karakterimizin maharetlerini istediğimiz halde geliştirebiliyor, karakterimizi bu biçimde daha da güçlendirebiliyor ve savaşlarda daha sağlam olmasını sağlayabiliyoruz.
2018 yılında çıkış yapan birinci oyunun akabinde gelecek olan bu yeni oyunda çeşitli eklemeler de bulunuyor. Yepyeni oyunun mekaniklerinin de bulunduğu bu oyunda değişen bir dünyanın her köşesine aslında keşfedebiliyoruz. Her keşfettiğimiz bölgede farklı karakterler etkileşime girebiliyoruz. Bunun yanı sıra etkileşime girebileceğimiz çeşitli oyun içi ögeler ve daha fazlası bizlere aktarılıyor.
Pixel ve retro sanat tarzına sahip olan bu oyunda sıra tabanlı dövüşlere girebiliyor ve rakipleri alt etmeye çalışabiliyoruz. İsminden da anlaşılacağı üzere sıra tabanlı dövüş sisteminde bir biz bir de karşı grup sırasıyla atılım yapmaya çalışıyor, en çok hasar veren ve hayatta kalan bu dövüşün galibi olarak ayrılıyor, Bu dünyada ne kadar çok tehlikeyi alt edersek ve düşmanı yok edersek o derece çeşitli öğeler elde edebiliyoruz ve kendimizi güçlendirebiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde ışıklandırmalar, grafikler ve karakterlerin dizaynları hakikaten de ilgi cazibeli olarak gözüküyor. Oyunda sıra tabanlı olarak girdiğimiz savaşlarda çeşitli hünerlerimizi kullanabiliyor, karakterlerimizin yapacağı atakları seçebiliyoruz, karşımıza çıkan düşman kümelerinden hangisine saldıracağımızı ve daha fazlasını özgürce seçebiliyoruz. Oyun içerisinde farklı farklı yerlere girebiliyor, bu yerlerde çeşitli diyaloglar aracılığıyla kıssa bizlere aktarılıyor ve hedefimizi öğrenmeye çalışıyoruz.
Siz de bu usul ferdî sanatına sahip rol yapma macera oyunlarından hoşlanıyorsanız bu imale da bir talih verebilirsiniz. Birinci oyunu oynayanlar esasen oyunun özgün mekaniklerini ve içeriğini bilir. Bu devam oyununda da yeni mekaniklerin, ek bölgelerin ve daha fazlasını eklendiğini söyleyebilirim. Oyun şu anda ön siparişlere açık durumda ve ön sipariş fiyatı ise 599 Türk Lirası olarak karşımıza çıkıyor. Tek oyunculu bir yapıya sahip olan bu oyunda Steam üzerinde başarımlar da yer alıyor. 24 Şubat 2023 tarihinde çıkacak olan bu oyun toplamda 9 lisanı destekliyor. Desteklediği lisanlar ortasında İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, İspanyolca, Japonca, Korece, kolaylaştırılmış Çince ve klasik Çince yer alıyor.
 
– The Pale Beyond (24 Şubat: hayatta kalma, simülasyon, macera)
 
 
Bellular Studios tarafından geliştirilen ve Fellow Traveller tarafından yayınlanacak olan hayatta kalma, simülasyon, macera oyunu The Pale Beyond, 24 Şubat tarihinde geliyor. Grafikleri ve ortamları ile ön plana çıkan bu oyunda kaynaklarımızı yönetebileceğiz, kendi güvenliğimizi sağlamak için gerekli tedbirler alacağız, grubumuzun moralini düzgün tutmaya çalışacağız ve çeşitli kararlar vermek zorunda kalacağız. Verdiğimiz bu kararlar maceramıza ve sonuca tesir edecek.
Soğuğun ve buzun hakimi olduğu bu dünyada büyük bir maceraya atılacağız. Oyun içerisinde bir geminin ve mürettebatın buzlarla kaplı bu Diyarda kaybolduğuna şahit olacak ve biz de bu kaybı araştırmaya koyulacağız. Bu süreçte çeşitli sırları açığa çıkartmaya, karşılıklar bulmaya ve olayları daha da açığa çıkarmaya çalışacağız.
Etrafı keşfedebileceğimiz bu kutup macerasında o soğuk atmosferi içimize kadar hissedeceğiz. Rüzgarlı ve sert doğasıyla ön plana çıkan bu dünya bizlere zorla anlar yaşatacak diyebilirim. Dikkat cazibeli grafikleri ile ve karakterleriyle ön plana çıkan bu oyunda vereceğimiz kararlar çok tesirli olacak. Her verdiğimiz kararın aslında bu dünyada bir sonucu yer alacak. Oyun içerisinde çeşitli karakterler ile diyaloğa girebileceğiz ve onlardan çeşitli bilgiler alabileceğiz. Etrafı keşfederken ve bu diyarda maceraya çıkarken buz üstünde yolumuza devam edeceğiz.
Hem idare ögelerinin hem de simülasyon ögelerini yer aldığı bu oyunda hayatta kalmaya çalışacağız. Kendimizin haricinde bir de yönetmemiz gereken bir mürettebat bulunacak, bu mürettebatı beslemek, güvenliğini sağlamak ve hayatta kalmasını tutunmak büsbütün bizim işimiz olacak.
The Pale Beyond oyunu içerisinde başka mekaniklerden farklı olarak bir de seçim evresi bulunacak. Yani oyun içerisinde muhakkak devirlerde kaptan seçilecek, bu kaptan seçimlerinde herkes bir oy kullanacak ve  her bir oy hakikaten de çok ehemmiyet arz edecek. Mürettebat ile aranızı sürekli yeterli tutmamız gerekecek. Münasebetiyle bu da kaptanlık seçimlerine tesir edecek. Ne kadar çok mürettebat üyesini yanımıza tutarsak ve onlara Âlâ davranırsak onlar da seçimlerde bizlere oy verebilir ve biz de bu sayede mürettebatın başına geçebilir ve başında kalmaya devam edebiliriz.
Oyun içerisinde geliştirici takım bu soğuk ve buzlu ortama bir de eşlik edecek orjinal müzikler eklemiş durumda. Bu müziklerle bir arada ortam daha da hoş hale geliyor ve çeşitli dikkat cazip sesler bizlere aktarılıyor.
 
Oyunda dikkat cazip görüntüler, el imali çizimler ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Bunun yanı sıra çeşitli karakterlerle diyaloğa geçebileceğiz, araştırabileceğimiz çeşitli kaynaklar olacak ve daha fazlası bizlere sunulacak. Renkli ve buz dolu diyarlarda birçok karakter ile buluşacak, yapacağımız ataklar çok kıymet arz edecek, atılacağımız bu macerada çeşitli bölgelere ulaşacak, ulaşımız bu bölgelerin her birinde farklı görüntüler yer alacak. Oyunda mürettebat üyelerine sıcak yemekler ve içecekler sunmamız gerekecek. Münasebetiyle onların uygunluğunu her vakit düşünmemiz lazım.
Oyun içerisinde bir de vakti ilerletme sistemi olacak. Bu sistem sayesinde saatlerimizi ileri bir vakti alabileceğiz, bu da süratli bir ilerleme mekaniğinin olduğunu gösteriyor. Oyun genel olarak diyalog temelli olarak ilerliyor ve daima olarak karakterlerle etkileşime girebiliyoruz ve çeşitli seçimleri burada yapabiliyoruz.
The Pale Beyond oyununun şu anda Steam platformu üzerinde demo sürümü bulunuyor. Bu demo sürümünü indirerek oyunun bir kısmına deneyimleyebilirsiniz, deneyimlediğiniz bu kısımla bir arada oyundan neler bekleyeceğinize dair fikirler elde edebilir ve oyunu satın alıp almayacağınıza karar verebilirsiniz. Şayet oyunu beğendiyseniz Steam platform üzerinden istek listenize ekleyebilir ve oyun çıktığı vakitte mail adresinize bir bildirim alarak oyunun çıktından haberdar olabilirsiniz.
 
– Kerbal Space Program 2 (24 Şubat: Uzay temalı simülasyon, sandbox)
 
 
Intercept Games tarafından geliştirilen ve Private Division tarafından yayınlanacak olan uzay temalı simülasyon sandbox oyunu Kerbal Space Program 2, 24 Şubat tarihinde geliyor. Birinci oyunun özgün yapısını koruyan ve yeni mekanikleri bünyesine dahil eden bu ikinci oyun yeniden bizleri uzayın derinliklerine götürecek ve burada geniş bir macera sunacak. Bu üretimde birinci oyunda olmayan yeni mekanikler, yeni oyun içi eklemeler ve daha fazlası yer alacak. Devam oyunu Kerbal Space Program 2’de çeşitli gizemleri keşfederken kendimize ilişkin bir program oluşturacak, bu program dahilinde uzay aracımızı inşa edecek, geliştirecek ve güçlendirebileceğiz.
Erken erişim sürümünde yayınlanacak olan bu oyunda geri bildirimler izlenecek ve çeşitli oyun içi yanılgılar bu sürümle bir arada giderilecek. Oyun içinde erken erişim sürümünde muhakkak başlı temel özellikler yer alacak. Bu özellikler ortasında yeni oyun içi teknolojiler, çeşitli koloniler, bir yerden bir yere gidebileceğimiz ve keşfedebileceğimiz seyahat sistemi, çok oyunculu mod takviyesi ve daha fazlası yer alacak. Bu sistemlerin dışında yeni oyun mekanikleri ve içerikler de tam sürümde oyuna dahil olacak.
Oyun birinci etapta oyunculara yeni uzay araçlarını sunacak. Bu uzay araçlarının modüllerini, motorlarını ve yakıtlarını düzenleyebilecek ve bunların üzerine geliştirme yapabileceğiz. Oyun içerisinde yeni kuşak araç teknolojileri bulunacak. Bu kapsamda yeni teknolojilerle birlikte daha süratli ve daha güçlü uzay araçları elde edebileceğiz. Yeni uzay keşiflerimizi de bu mevcut aracımızla bir arada yapabileceğiz.
Kerbal Space Program 2 içerisinde tekrar üstte belirttiğim üzere çeşitli koloniler bulunacak. Bu koloniler her birinin kendine has özellikleri ve yerleşim yerleri bulunacak. Bu kolonilere giriş yapabilecek, buradaki yerleşim yerlerini keşfedebilecek, buradan çeşitli kaynaklar ve yakıtlar toplayabilecek ve daha fazlasını yapabileceğiz. Bu kolonileri bir nevi konuk olacağız diyebilirim.
 
 
Uzay simülasyonu öğelerinin yer aldığı bu oyunda yıldızlararası bir seyahate çıkacak, bu esnada etrafı keşfedebilecek ve yeni kaynaklar toplayabileceğiz. Bu kaynaklarla bir arada yeni teknolojilerin araçların ve içeriklerin kilidini açabilecek. Böylelikle seyahatimizi daha da çeşitlendirebileceğiz. Oyun içerisinde bir dizi yıldız sistemi ve gök cisimleri yer alacak. Bunlar da uzay atmosferini daha uygun yansıtan ögelerden bir tanesi. Oyunda farklı farklı cihanlara ve güneş sistemlerine geçiş yapacağız. Buradaki kolonileri keşfedebileceğiz ve çeşitli kaynaklar toplayabileceğiz. 
Oyunun erken erişim sürümünde bir de modlama dayanağı yer alacak. Bu mod takviyesi ile birlikte oyuncular keşiflerini daha da çeşitlendirebilecek ve öteki oyunculara sunulabilecek. Bu mod hakkında şu anda çok fazla detay bulunmamakta. Geliştirici grup oyunun çıkışı ile bir arada bu modu ayrıntılandıracak ve bizlere sunacak.
Bu biçim uzay simülasyonu, keşif ve senbox oyunlarına ilgi gösteriyorsanız bu üretime bir baht verebilirsiniz. Bilhassa birinci oyunu oynayan oyuncular için bu oyunda yeni eklemelerin olacağını söyleyebilirim. Gerek mekaniklerde gerekse oyun içi yeni teknolojilerde birçok değişiklik yapılmış durumda. Birinci oyunu oynayanlar ikinci oyunla birlikte bu farkı daha düzgün anlayacaktır.
 
– Pavlov VR (27 Şubat: aksiyon, nişancı, çevrimiçi)
 
 
Vankrupt Games tarafından geliştirilen ve tıpkı grup tarafından yayınlanan aksiyon nişancı çok oyunculu Pavlov VR, 27 Şubat tarihinde geliyor. Erken erişim olarak şu anda Steam üzerinde yer alan bu üretimin 27 Şubat’ta tam sürüm olarak yayınlanması planlanıyor. Oyunun erken erişim sürümünde oyuncu geri bildirimleri ön plana alındı ve çeşitli kusurlar düzeltildi. Artık ise tam sürüme kavuşmak üzere. Hasebiyle oyunun tam sürümü bizlere daha uygun bir tecrübe ve daha fazla özelliği sunacak.
Çeşitli operasyonlara katıldığımız ve tehlikeli bölgelere girdiğimiz bu nişancı aksiyon VR oyununda ağır çatışma sahnelerine tanıklık edeceğiz. Hem tek oyunculu hem de çok oyunculu bir yapıya sahip olan bu oyun içerisinde bizlere gerçekçi bir sanal ortam yaratılıyor. Sanal gerçeklik başlığı ile bir arada oynanabilecek bu süratli tempolu nişancı oyununda geliştirici grup bizlere en düzgün VR tecrübesini sunmak için çalıştığını belirtiyor.
Sanal gerçeklik oyunu için şu anda bir topluluk oluşturulmuş durumda. Topluluk geri bildirimleri, topluluğun isteği ve talepleri doğrultusunda şekillenen bu imal bizlere oyuncu odaklı bir yapının bulunacağının göstergesi. İkinci Dünya Savaşı’nı temel alan bu oyun içerisinde çeşitli operasyonlara çıkabiliyor, istediğimiz atılımları yapabiliyor ve kendimiz ve takımımız ile taktikler geliştirebiliyoruz.
Çeşitli çevrimiçi sunucuları bünyesinde barındıran ve topluluk odaklı bu imal içerisinde süratli bir nişancı tecrübesi bizleri bekliyor olacak. Pavlov VR içerisinde vefat maçı, araştır ve yok et ve daha fazla çeşitli oyun modları bulunuyor. Bu modların her birini de deneyimleyebiliyorsunuz. Bunun dışında çevrimiçi bu imali oynayacak, şayet gerçek oyuncuyla oynamak istemiyorsanız da oyun içerisinde botlar bulunacak. Bu botlar sayesinde de rastgele bir bekleme müddeti olmaksızın bu oyunu deneyimleyebileceksiniz.
Bunun dışında oyunu çevrimdışı olarak da oynayabileceksiniz. Geliştirici takım çevrimdışı modu da bu oyun içerisinde dahil etmiş durumda. Münasebetiyle bu da oyunu oynamanın ekstra bir hoşluğu diyebiliriz.
 
 
Daha çok çevrimiçi olarak oynayabileceğimiz bu oyun içerisinde kadro arkadaşlarımızla bir arada sesli sohbete girebiliyoruz. Bunun yanı sıra hazır karşılıklar verebileceğimiz radyo bağlantısı de bu oyun içerisinde bulunuyor. Öbür nişancı oyunlarında olduğu üzere bu oyunda çeşitli taktikler yapabiliyor ve ekibimiz ile bağlantı halinde kalabiliyoruz. Böylelikle planlı bir biçimde operasyonlarımızı gerçekleştirebiliyoruz. Bu da daha gerçekçi bir nişancı ve aksiyon tecrübesini bizlere sunuyor.
Oyun içerisinde yapacağımız ataklar ve planlar büsbütün bize ilişkin oluyor. Nereden gitmemiz gerekiyorsa oraya kendi stratejimiz ile gidebiliyor, sağa sola pusabiliyoruz. Ağır çatışmaların yer alacağı bu imal içerisinde çeşitli aksiyon sahneleri de bulunuyor.
Bu şekil nişancı oyunları oyuncuları sanal gerçeklik başlığında tahminen birinci etapta yorabilir. Lakin biraz alıştıktan sonra daha uygun bir tecrübe elde edebilirsiniz.
Poligon ve idman alanları
 
 
Oyun içerisinde tekrar kendimizi test edebileceğimiz ve idmanlar yapabileceğimiz poligonlar, çeşitli silahları deneyebileceğimiz taktik alanları ve daha fazlası bulunuyor. Bu kısımda çeşitli silahları deneyebiliyor, poligonlarda kendimizi deneyebiliyor ve test edebiliyoruz. Ne kadar düzgünüz ne kadar kötüyüz bu poligonlarda ortaya çıkıyor. Hasebiyle gerçek operasyonlara katılmadan evvel bu poligonlarda biraz vakit geçirmenizi, kendinizi geliştirmenizi tavsiye ediyorum. Hem de oyunun mekaniklerine daha âlâ bir formda alışabilirsiniz.
Oyun içerisinde çeşitli yerler ve bölgeler bulunuyor. Her bölgenin kendine has çeşitli yapıları bulunuyor. Örneğin bir operasyona katıldığımız vakit karşımıza tanklar çıkabiliyor, bunun yanı sıra sağdan solda pusu kuran düşman askerleri bulunabiliyor. Bu da daima olarak tetikte olmamızı sağlayan ögelerden biri.
Oyunda tekrar hastane köşelerinden harabe ortamlarına kadar birçok bölge bizleri bekliyor. Oyunda çeşitli silah özelleştirmeleri, ikili silahlar, makineli silahlar, tabancalar ve daha fazlası bizleri sunuluyor. Bu silahları kullanımı da büsbütün bize ilişkin oluyor diyebilirim. Münasebetiyle oyun bu mevzuda ve bizlere özgürlük sunuyor.
Bu usul nişancı aksiyon oyunlarından ve İkinci Dünya temasından hoşlanıyorsanız bu üretime da bir baht verebilirsiniz. Oyun şu anda Steam platformu üzerinden erken erişim sürümünde bulunuyor. Hasebiyle oyunu şu andan itibaren deneyimleyebilirsiniz. Fakat oyunun tam sürümü üstte da bahsettiğim üzere 27 Şubat tarihinde çıkış yapıyor. Tam sürüm erken erişim sürümünde yer alan tüm özelliklerinin yanı sıra ek özellikleri de bünyesinde barındıracak.
Oyunun fiyatı şu anda Steam platformu üzerinde 40 Türk lirası. Tam sürüme geçiş yaptığı vakit bu fiyat artabilir. Münasebetiyle erken erişim sürümünde oyunu almak daha güzel olabilir. Şayet oyun oynama niyetiniz ve VR bir başlığınız var ise bu üretime bir göz atabilirsiniz.
 
– Scars Above (28 Şubat: aksiyon macera)
 
 
Mad Head Games tarafından geliştirilen ve Prime Matter tarafından yayınlanacak olan tek oyunculu aksiyon macera oyunu Scars Above, 28 Şubat tarihinde oyun severler ile buluşmaya hazırlanıyor. Bilim kurgu temasını yansıtan bu imal içerisinde bir bayan karakteri denetim ediyoruz ve karşımıza çıkan çeşitli düşmanları ve düşman kümelerini alt etmeye çalışıyoruz. Oyun içerisinde kullanabileceğimiz çeşitli tıpta silahlar, bıçaklar ve daha fazlası bizleri bekliyor olacak. Oyun üçüncü şahıs bir kamera bakış açısını sahip olup nişancı ve aksiyon öğelerini bünyesinde barındırıyor ve tüm bu ögeleri birbirine harmanlıyor.
Arka planda kıssanın de anlatıldığı bu üretim içerisinde devasa ve gizemli bir dünyayı keşfetmeye çalışıyoruz. Bu üretim içerisinde farklı yapıda tehlikeler bulunuyor. Bu tehlikelere insanlık farklı bir isim takıyor ve biz de bu tehlikeyi ortadan kaldırmak için bilim adamlarıyla ve öbür çalışanlarla etkileşime girebiliyor ve bunlarla irtibat halinde kalıyoruz. Hasebiyle bu varlığı – tehlikeyi incelemeye gönderiliyoruz. Oyunumuz büsbütün bunun etrafında şekilleniyor ve ilerliyor diyebilirim.
Oyunda bir taraftan hayatta kalmaya çalışırken öbür taraftan da üzerimize akın akın gelen çeşitli düşmanlara karşı ayakta durmaya çalışıyoruz. Oyunda kullanabileceğimiz çeşitli elektrik atan silahlar, yakın dövüşte kullanabileceğimiz ve sağa sola savurabileceğimiz ışın kılıcı usulü bıçaklar ve daha fazlası bizlere sunuluyor.
Doktor olarak atılacağımız bu macerada atmosfer pek uygun bir biçimde karşımıza çıkıyor. O gizemi o karanlık atmosferi pek hoş bir formda bizlere aktarmaya çalışıyor diyebilirim Bunun yanı sıra geldiğimiz bu tehlikeli diyarda çeşitli yerleri keşfedebiliyor ve farklı gizemleri açığa çıkarabiliyoruz.
 
 
Oyun içerisinde bulunan bayan karakterimizle birlikte hayatta kalmak için her şeyi yapabiliyoruz. Oyunda menzilli silahlardan yakın dövüş silahlara, kullanabileceğimiz ve etkileşime gireceğimiz aygıtlardan düşmanlardan kaçmaya kadar birçok özellik ve öge bulunuyor. Oyunda bu silahlar haricinde etraftan çeşitli kaynakları bulabiliyor, bu kaynakları elde edebiliyor ve kendimize ilişkin bir eşya üretebiliyoruz. Yani oyun içerisinde bir zanaatkarlık sistemi bulunuyor. Bunu da uygun bir halde kullanmamız gerekiyor.
Scars Above’da çeşitli görünümler ve etrafı keşfedebileceğimiz bölgeler karşımıza çıkacak. Oyun bir yandan bu atmosfere bizlere sunmaya çalışırken öbür yandan da bu tehlikeli diyardaki öyküyü bizlere anlatmaya çalışıyor. Hem atmosferi hem animasyonları hem de öyküsüyle dikkat çeken bu imal bakalım bizlere ne sunacak.
Çeşitli bilim kurgu klasiklerden ilham alan bu oyunda çok farklı düşman tipleri bulunacak. Oyun içerisinde farklı farklı bölgeleri keşfedebilecek ve bu tehditleri alt edebileceğiz. Farklı bölgelerde çeşitli medeniyetlere ilişkin harabeler ve yapılar bulunacak. Hasebiyle dümdüz ilerlemekten çok etrafı keşfederek gidersek bu oyuna daha fazla zevk alabiliriz üzere duruyor.
Oyun içerisinde bulunan her bir düşmanın ve her bir bölgenin kendine ilişkin özellikleri bulunuyor. Karşımıza çıkan düşmanlar farklı güçlere farklı canlılara ve farklı hücum tarzlarına sahip oluyor. Münasebetiyle bunların taarruz tarzlarını öğrenmek ne yaptıklarını öğrenmek çok değer arz ediyor ve ona nazaran ataklar yapmamız gerekiyor. Böylelikle çarçabuk onlara alt edebiliriz.
 
 
Scars Above oyununda çeşitli yeraltı mağaralarından donmuş topraklara, bataklıklardan tesislere uzanan çok çeşitli bölgelere ilerleyebiliyoruz ve öykünün kalan kısmını deneyimleyebiliyoruz.  Keşif ögelerinin da çokça sunulduğu bu imal içerisinde art planda da bir gizem yatıyor. Hasebiyle bu iki öge çok yeterli bir biçimde harmanlanırsa bizlere tadından yenmez bir tecrübe sunabilir. Zira oyun dümdüz bir hack and slash usulü bir yapı sunmuyor daha çok bir bölgeye ulaşalım o bölgeyi keşfedelim oradaki tehlikeli alt edelim ve bir sonraki bölgeye geçelim başında.
Oyun içerisinde tüm bu özelliklerin dışında çeşitli vazifeleri çıkabilecek, bu vazifelerde çeşitli kaynaklar elde edebilecek ve kendimizi geliştirmemiz için çeşitli öğelere sahip olabileceğiz. Oyunda tekrar zanaatkarlık mekaniğinden bahsetmiştim: Bu mekanik sayesinde yeni eşyalar üretebilecek ve bunlar bize artı sağlayacak. Yeni eşyaların haricinde bir de silahlar üreterek düşmanlara karşı daha da güçlü olabileceğiz.
Oyunda standart ve olağan güçlükteki düşmanlar haricinde bir de işveren savaşları bulunacak. Bu işveren savaşları olağan düşmanlara karşı daha güçlü olacak. Hasebiyle oyun içerisinde bulunan bu işverenler ile büyük uğraşlara girebileceğiz ve onları hassas noktalarından vurarak alt etmeye çalışacağız.
Bu üretim içerisinde bir de kendimizi geliştirebileceğimiz bir teknoloji ağacı bulunacak. Bu mekanik sayesinde kendimize ilişkin yeni özelliklerin kilidini açabilecek ve karakterimizi güçlendirmeye çalışacağız. Bu da düşmanlar karşısında daha dik ve güçlü durmamızı sağlayan ögelerden biri. Karakter geliştirme mekaniğini seven oyuncular için bu da hoş bir özellik diyebilirim.
Kısaca toparlamak gerekirse oyun içerisinde bilim kurgu teması hakim olacak. Art planda bir kıssa aktarılacak ve bu kıssa kapsamında insanlığı tehdit eden bir düşmanı ya da varlığı alt etmeye çalışacağız. Alt etmeye çalışırken çeşitli zorluklarla karşılaşacağız ve hayatta kalmaya uğraşacağız. Hayatta kalırken bir yandan etrafı keşfedecek, burada daha evvel yaşananlar hakkında bilgi sahibi olacak, çeşitli kaynaklar toplayacak ve bu kaynaklar sayesinde de kendimize eşyalar üreteceğiz. Ürettiğimiz bu eşyalar sayesinde de düşmanlara karşı daha dik bir formda duracağız.
Oyun içerisinde her bir düşmanın kendine ilişkin zayıflıkları olacak. Bu zayıflıklar aracılığıyla onları alt etmemiz gerekecek. Bunun yanı sıra her bir davranışı da aklımızda tutmamız ve ezberlememiz lazım. Münasebetiyle bu biçimde ilerlersek bu tehlikeleri daha kolay bir formda alt edebiliriz.
Bu üslup bilim kurgu nişancı aksiyon oyunlarından hoşlanıyorsanız ve bir yandan da keşif ögelerini bünyesinde barındıran üretimler ilginizi çekiyorsa bu imale kesinlikle bir baht vermeniz gerekiyor. Oyunun şu anda Steam platformunda sayfası açık durumda. Hasebiyle istek listenize ekleyebilir ve oyun çıkış yaptığı vakit yani 28 Şubat’ta bir bildirim alabilirsiniz.
 
– Voltaire: The Vegan Vampire (27 Şubat: aksiyon, roguelike)
 
 
Digitality Games tarafından geliştirilen ve Freedom Games tarafından yayınlanacak olan aksiyon, roguelike, rol yapma oyunu Voltaire: The Vegan Vampire, 27 Şubat tarihinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Üstten görünümlü bir yapıya sahip olan bu imal içerisinde çeşitli roguelike ögeleri yer alıyor. Roguelike ögeleri ile bir arada oyunda hayatta kalma mekaniği de bulunuyor. Bu mekanik sayesinde oyun içerisinde daima olarak ölebilecek ve bu sayede yeni taktiklerin kilidini açabileceğiz. Her yeni macerada bizlere farklı bir tecrübe sunmaya hazırlanan bu oyunda mahsuller ekebilecek, etrafı keşfedebilecek ve çeşit tehlikelerin üstesinden gelmeye çalışabileceğiz.
Bir yandan hayatta kalmak için uğraş edeceğimiz bu dünyada geniş çaplı bir macera bizleri bekliyor olacak. Oyun içerisinde hem aksiyon hem rogulike hem de çiftçilik ögeleri bulunacak. Bu sayede oyun içerisinde kendi çiftliğimizi inşa edecek, bu çiftlik sayesinde çeşitli mahsuller büyütecek ve bu mahsuller aracılığıyla da karnımızı doyurabileceğiz.
Voltaire: The Vegan Vampire içerisinde bir bampir karakteri denetim edeceğiz ve bu vampir karakter annesi ve babasından farklı olarak yeni bir karar alacak Bu karar da aslında veganlıktan geçecek. Yani bir vampir siz de bilirsiniz ki karnını  kan emerek doyurabiliyor. Bu sayede kendisini daha güçlü hissediyor. Hasebiyle bu denetim edeceğimiz vampir karakter yeni bir karar alıyor. Bu karar sonucunda de artık kan içmeyeceğini ve vegan olacağını belirtiyor. Biz de bu garip lakin kararına hürmet duyduğumuz vampirin macerasına eşlik ediyoruz.
 
 
Oyun içerisinde maceradan maceraya atılabiliyor, mahsuller yetiştirebiliyor ve çeşitli bölgeleri keşfedebiliyoruz. Gece ve gündüz döngüsünün de yer aldığı bu üretim içerisinde bilhassa gece çökmeye başlarken çok daha dikkat etmemiz gerekiyor. Hasebiyle gece karanlığında ortam daha tehlikeli ve şiddetli olacak. Biz de bu tehlikelerden kaçınmak ve hayatta kalmak için çeşitli aksiyon atakları yapmak durumunda kalacağız.
Voltaire: The Vegan Vampire içerisinde bilhassa gece mühletince çeşitli tehlikeler karşımıza çıkacak. Bu tehlikeleri bünyemizde bulunan çeşitli maharetlerle alt etmeye çalışacağız. Bu tehlikeler karşısında uzaktan bir büyü fırlatacak ve onları yok etmeye çalışacağız. Dilersek de onları çember içine alıp toplu bir formda ortadan kaldırabileceğiz.
Oyun içerisinde karakterimizi geliştirebileceğimiz bir mekanik de yer alacak. Bu mekanik sayesinde çeşitli vampir formlarına dönüşebileceğiz. Her bir formun kendi özel hüneri ve özelliği bulunacak. Bunu yanı sıra çeşitli gücü de bünyesinde barındıracak. Oyun içerisinde yeniden tamamlayabileceğimiz çeşitli vazifeler ve alabileceğimiz çeşitli mükafatlar bulunaca.k Bu sayede hem ödüllendirici hem de görevlendirici bir yapı bizleri bekliyor olacak.
Oyun erken erişim sürümünde çıkış yapacak. Erken erişim sürümü tam sürümde yer alacak özelliklerin test edildiği kısım olacak. Bu süreçte oyuncu geri bildirimleri dikkate alınacak ve oyun içi kusurlar düzeltilmeye çalışılacak.
 
 
Oyun içerisinde vegan vampirimizle birlikte çeşitli bölgelere gidebileceğiz, orada bitkiler, mahsuller ve daha fazlasını toplayabileceğiz. Bunun dışında kendimizi savunabileceğiz ve tehlikelere karşı koruyabileceğiz. Üzerimize gelen vampir ordularına karşı birçok atak yaparak ve bunların üstesinden gelebileceğiz. Oyunda bir de takım biçebileceğimiz bir alan bulunacak, burada çeşitli mahsulleri yetiştirebilecek ve kendi veganlığımızı sürdürmeye devam edeceğiz. Bunun dışında oyun
Kaynak: Kısım Sonu Canavarı

Beğen