Şubat 2023 içerisinde Çıkış Yapacak ve Çıkması Mümkün PC Oyunları

Şubat 2023 içerisinde Çıkış Yapacak ve Çıkması Mümkün PC Oyunları

Şubat 2023 içerisinde Çıkış Yapacak ve Çıkması Mümkün PC Oyunları

 
Şubat ayı içerisinde birçok PC oyunu bizleri bekliyor olacak. Aksiyondan maceraya stratejiden rol yapma oyunlarına kadar birçok tipten oyunların bizi karşılayacağı bu ay içerisinde çıkış yapacak oyunların listesini hazırladım. Bu listemizde Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak ancak hangi gün olduğu muhakkak olmayan imaller ve Şubat ayı içerisinde çıkış yapması olası oyunlar yer alıyor. Artık geçelim listemize:
 
Not: Listeyi evvelden hazırladığım birtakım oyunların çıkış tarihleri kesin olarak açıklandı. Onları parantez içlerinde belirttim.
 
Öte yandan bu ayın başka listelerine ulaşmak için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz:
 
– Şubat Ayının birinci Haftasında Çıkış Yapacak PC Oyunları: 1-7 Şubat 2023
– Şubat Ayının İkinci Haftasında Çıkış Yapacak PC Oyunları: 7-14 Şubat 2023
– Şubat Ayının Üçüncü Haftasında Çıkış Yapacak PC Oyunları: 15-22 Şubat 2023
 
– Plan B: Terraform (Şubat ayı içerisinde gelebilir – 15 Şubat olarak güncellendi)
 
 
Gaddy Games tarafından geliştirilen ve birebir takım tarafından yayınlanacak olan üs inşa etme simülasyon oyunu Plan B: Terraform, Şubat ayı içerisinde gelebilir. Şu anda rastgele bir çıkış tarihi tam olarak muhakkak olmasa da kimi kaynaklarda Şubat ayı içerisinde gelebileceği belirtiliyor. Oyun bizlere simülasyon ve üs inşa etme öğelerini sunuyor ve bu ögeleri harmanlıyor. Erken erişim sürümü olarak yayınlanacak olan bu üretimde yeni bir gezegene adım atıyor. Bu gezegende kendi kaynaklarımızı yönetmeye çalışıyor ve buraya büyük bir metropol kentini getirmeye çalışıyoruz.
Oyun içerisinde atılacağımız bu yeni gezegen büsbütün cansız ve kurak bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Bu cansız bölgeyi yeşillendirmek ve canlı bir hale getirmek için uğraş veriyoruz. Plan B: Terraform oyunu içerisinde yer alan bu gezegen içerisinde çeşitli mineraller, ırmaklar ve okyanuslar yer alıyor. Bu kısımları yönetmek ve buraların yanına kurulmak büsbütün bizim işimiz oluyor.
Plan B: Terraform içerisinde kuracağımız bu metropol ile bölgelerimize çeşitli kaynaklar getirebiliyor. Bunun yanı sıra üreteceğimiz erzaklar sayesinde depoları doldurabiliyor. Ek olarak belli bölgeleri ırmaklara yakın inşa edebiliyor ve daha fazlasını yapabiliyoruz. Karşımıza çıkan bu gezegenin içerisinde rastgele bir şey yer almıyor. Münasebetiyle buralara yağmur yağdırmak bile bizim kuracağımız tesislere bağlı. Burada tekrar yağmur yağdırmak için çeşitli fabrikalar kurmaya çalışıyor, etrafı yeşillendirmek ve oksijen dağılımını sağlamak için ağaç dikmek zorunda kalıyor ve kendi bölgemizi genişletmeye çalışıyoruz.
Oyunda büyük bir kent kurmaya çalışıyor ve bu kentin kendine ilişkin nüfus popülasyonu bulunuyor. Nüfus evvel onlardan yüzlere daha sonra binlerden milyonlara kadar çıkabiliyor. Dinamik bir kent atmosferi yakalamak için çeşitli fabrikalar, yapılar ve daha fazlasını inşa ediyoruz. Oyun içerisine tüm bu yapılar bizlere sunuluyor ve bunları kurmak, kaynakları yönetmek büsbütün bize kalıyor.
Oyunda renkli bir grafik ve çizim tarzı benimsenmiş durumda. Bu da oyuncuların ilgisini çekecek bir özellik karşımıza çıkıyor. Bilim kurgu temasını bünyesinde barındıran bu oyunda bizlere çeşitli sera tesirlerinin sonuçlarından ve başka hayata dair gerçeklerden bahsediliyor. Bir nevi bilgilendirici ve bizlere ileride neler olabileceğinin açıklaması bu oyun içerisinde yapılmaya çalışılıyor diyebilirim.
Plan B: Terraform yakın bir gelecek temasını temel alınmış durumda. Yeniden üstte bahsettiğim üzere sera tesirinin sonuçları, global ısınma ve bunun yıkıcı tesirlerinden oyun içerisinde bahsediliyor. Oyunda tekrar insanlığın hayatta kalması için uğraş veriyoruz ve bu uğraşı büsbütün bizim emeklerimize bağlı. Yani oyun içerisinde hayatta kalmak, nüfus popülasyonunu artırmak, çeşitli tesisleri inşa etmek ve kendimize su temini sağlamak üzere ögeler büsbütün bizim yapacağımız atılımlara bağlı.
 
 
Oyun içerisinde altıgen bir yapı benimsenmiş durumda. Öteki oyunlara göre daha büyük bir oyun alanına sahip olan bu üretimde gerçek vakitli simülasyon öğeleri yer alıyor. Oyunda gezegenin birinci halinden son haline hakikat değişkenlik gösteren bir mekanik yer alıyor. Yani oyunun birinci anından atılacağınız bu gezegende her yer kurak susuz lakin yaptığınız atılımlar ile bu gezegen daha canlı hale geliyor ve gezegenin hem görünüşü hem de sistemi değişiyor. Bu değişime de şahsen tanıklık ediyoruz.
Siz de bu üslup üs inşa etme – simülasyon oyunlarından hoşlanıyorsanız bu üretime da bir talih verebilirsiniz. Bu imal başka üretimlerden biraz daha farklı bir sistemi benimsemiş durumda. Üstte da bahsettiğim üzere global ısınmanın tesirlerinden kaçınmak ve insanlığı kurtarmak üzere bir tema işlenmiş. Yakın gelecek konusu da bu oyun içerisinde yer aldığından ötürü bizlerin ilgisini çekebiliyor.
Plan B: Terraform birinci olarak erken erişim sürüm biçiminde yayınlanacak. Erken erişim sürümünün ne vakit sona ereceği belirtilmiyor. Erken erişim sürümü içerisinde tam sürümde yer alacak birçok özellik bulunmayacak. Münasebetiyle bu süreç içerisinde oyuncu geri bildirimleri önemsenecek ve bu bildirimlere karşılık çeşitli yenilikler ve özellikler dahil edilecek. Yani tam sürüme daha sıkıntısız bir üretim aktarılmaya çalışılacak.
 
– Digimon World: Next Order (Şubat ayı içerisinde gelebilir)
 
 
HYDE tarafından geliştirilen ve Bandai Namco Entertainment tarafından yayınlanacak olan parti tabanlı rol yapma aksiyon macera oyunu Digimon World: Next Order, Şubat ayı içerisinde gelebilir. Tek oyunculu, yaratık toplama, simülasyon oyunu içerisinde büyük bir maceraya atılacağız. Burada Dijimon karakterleri ile karşılaşacağız ve küçükken seyrettiğimiz ve aşina olduğumuz Dijimon karakterleri bu imal içerisinde yer alacak.
Yayınlanacak olan bu oyunla birlikte Dijimon karakterlerini düşmanların elinden kurtarabiliyor ve kendimize ilişkin yapabiliyoruz. Bu yaratıkları atıldığımız macerada geliştirebliyor ve daha güçlü hale getirebiliyoruz. Oyunun Şubat ayı içerisinde çıkması bekleniyor, tam tarih muhakkak olmasa da birçok rapor Şubat ayı içerisinde oyunun yayınlanacağını bildiriyor.
Oyun içerisinde dijital bir dünya bulunuyor, bu dünyada Dijimon dünyasından aşina olduğumuz çeşitli düşmanlar aracılığıyla ortalık kaosa sürükleniyor. Bu kaosu durdurmak ve sistemi tekrardan sağlamak için biz de bu maceraya atılıyoruz. Digimon World: Next Order içerisinde rol yapma öğeleri, simülasyonu üyeleri öğeleri ve macera ögeleri ve daha fazlası yer alıyor. Bu oyun içi ögeler daima bir arada harmanlanıyor ve bizlere aktarılıyor.
Digimon World: Next Order tek oyunculu bir yapıyı bizlere sunuyor ve rastgele bir çok oyunculuğu yahut çevrimiçi bir mekaniği bünyesinde barındırmıyor. Tek başımıza ilerleyeceğimiz ve karakterleri toplayacağımız bu oyunda parti tabanlı bir aksiyon dövüş sistemi bizleri bekliyor. Oyunda yoldaşlarımızı yanımıza alıyor ve çeşitli çabalara atılıyoruz.
Yanımıza aldığımız yoldaşları ve topladığımız bu yaratıkları evcilleştirebiliyoruz ve güçlendirebiliyoruz. Oyun içerisinde ne kadar çok Dijimon karakteri toplayabilirsek o derece güçlü olabiliyoruz. Oyunda bir yandan canavar toplarken öteki yandan da bize sunulan dünyayı keşfedebiliyor ve çeşitli sırları açığa çıkartabiliyoruz. Oyuna başlamadan evvel bir erkek yahut bir bayan karakteri seçebiliyor ve bu formda karakterimizi belirleyerek maceraya atılabiliyoruz
.
Oyun içerisinde geliştirici takımın belirttiğine nazaran 200 Dijimon karakteri bulunuyor, bu Dijimon karakterlerini toplamak ve bulmak büsbütün bize kalıyor. Oyunda daha özel Dijimon karakterleri bulunuyor ve bunların bakımı büsbütün bize ilişkin oluyor.
 
 
Oyunda ana karakterimiz ile Dijimon karakterleri ortasında bir bağ kurma mekaniği bulunuyor, bu bağ ne kadar güçlü olursa düşmanlara karşı gelmek daha kolay oluyor. Oyun içerisinde elde ettiğimiz ve topladığımız bu yaratıkları besleyebiliyoruz, eğitebiliyoruz ve onları daha da güçlendirebiliyoruz. Beslediğimiz ve ettiğimiz bu Dijimon karakterlerine çeşitli özellikler yükleyebiliyor ve düşmanlara karşı daha da amansız hale getirebiliyoruz. Ne kadar çok Dijimon elde edersek ve onları güçlendirirsek o derece kuvvetli savaşlara karşı ayakta durabiliyoruz.
Digimon World: Next Order oyununda bu mekanikler dışında başka yandan simülasyon ögeleri yer alıyor. Bu simülasyon ögeleri içerisinde bir kasabımız bulunuyor, bu kasabayı genişletmek, yeni binalar kurmak ve bu binaları yükseltmek büsbütün bize kalıyor. Oyunda kasaba haricinde bir de çeşitli mahsuller yetiştirebiliyor ve kendimize çeşitli yiyecek – kaynaklar  elde edebiliyoruz.
Oyunda tek oyunculu bir yapı benimsendiğimden ötürü yapay zekası istikrarlı olmak zorunda. Hasebiyle geliştirici grup bu geliştirilmiş yapay zeka sistemi üzerinde çalıştığını belirtiyor. Oyun içerisinde Dijimonların yapay zeka savaş sistemi içerisinde gayrete giriştiği, birden fazla Dijimon karakteri varsa bunların ortasında bağ kurduğu ve daha fazlasını yaptığını belirtiliyor. Elimizdeki bu Dijimon karakterlerini istediğimiz üzere yönetebiliyoruz, onlara komutlar verebiliyor ve düşmanlara karşı gelmesini sağlayabiliyoruz.
Siz de şayet bir Dijimon hayranıysanız ve bu dünyaya ilgi duyuyorsanız bu tek oyunculu yaratık toplama oyununa bir baht verebilirsiniz. Digimon World: Next Order’ın Şubat ayı içerisinde çıkması bekleniyor, fakat bu tarih ertelenebilir. Steam platformu üzerinde de pek yakında sözü yer alıyor ama birçok rapor Şubat ayını işaret ediyor.
 
– Rooftop Renegade (Şubat ayı içerisinde: platform – Güncelleme: 16 Şubat’ta geliyor)
 
 
Melonhead Games tarafından geliştirilen ve birebir grup tarafından yayınlanacak olan platform aksiyon macera oyunu Rooftop Renegade, Şubat ayı içerisinde geliyor. Renkli ve neon bir dünyaya sahip olan bu platform oyununda soldan sağa gerçek bir yapı mevcut. Soldan sağa süratli bir biçimde ilerleyeceğimiz ve aksiyon ögelerinin bol bol yer aldığı bu oyunda hem tek oyunculu hem de çok oyunculu bir mod bulunuyor. Çok oyunculu mod içerisinde en fazla 3 arkadaşımızı yanımıza davet edebiliyor ve bu renkli dünyaya adım atabiliyoruz. Böylelikle çabada yakın rol oynayabiliyoruz.
Cyberpunk – gelecek temasını yansıtan bu oyunda karşımıza çıkan mor kristalleri topluyor, platform öğeleri sayesinde de yeteneklerinizi sergileyebiliyoruz. Aşağıdan üste üstten aşağıya atladığımız bu oyunda platform öğeleri epey sık karşımıza çıkıyor. Temelinde platform olan bu oyunda çeşitli yeteneklerimizi sergileyebiliyor. Bunun yanı sıra canlı bir yapı bizleri bekliyor.
Oyun içerisinde çeşitli kısımlar bulunuyor. Her kısmın kendine ilişkin platform öğeleri, yapısı ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Rooftop Renegade içerisinde karşımıza gökdelenler, ışıklandırılmış bir dünya, çeşitli tuzaklar ve dahası çıkıyor. Anlık olarak kararlar vereceğimiz bu platform oyununda yeteneklerimize sergilememiz gerekiyor.
Oyunun kendine has çeşitli denetimleri ve oyun içi fizik mekaniği bulunuyor. Bu yapılar üzerinde ustalaşmak olağan ki biraz vakit alıyor. Oyun içerisinde yeteneklerimizi sergilediğimiz ve patenle kayabildiğimiz bir yapı bulunuyor. Karşımıza çeşitli düşman atışları, tuzaklar ve daha fazla çıkıyor. Bu atışlardan kaçınmamız ve süratli bir biçimde ilerlememiz gerekiyor.
Rooftop Renegade içerisinde şiddetli platform öğeleri karşımıza çıkıyor. Bu oyunda ister tek başımıza istersek de çok oyunculu modda ilerleyebiliyoruz. Oyun içerisinde bir koşucu yer alıyor, çok oyunculu modda bu koşucu başka grup arkadaşları tarafından rahatsız ediliyor. Rahatsız edilmek üzere çeşitli atılımlar yapılabiliyor. Oyunda koşucu bir patene sahip ve bununla birlikte süratli bir biçimde kayabiliyor ve çeşitli yeteneklerle gerisinde nitro basabiliyor. Böylelikle anlık olarak daha süratli platformdan platforma atlayabiliyor.
Oyun içerisinde platformların kimileri kırılıyor kimileri ise farklı tuzaklarla bizleri düşürmeye çalışıyor. Biz de bu tuzaklardan başarılı bir formda çıkmaya çalışıyoruz. Oyunda yanımıza üç arkadaşımızı alabiliyor ve bunlara karşı uğraş edebiliyoruz. Oyun içerisinde lokal olarak çok oyunculu modda oynamak için bir denetimci gerekiyor. Hasebiyle klavye ve fare ile mahallî olarak çok oyunculu modda oynanamıyor.
 
 
Oyun içerisinde bizlere sunulan dünya haricinde bir de yeni zorluklar oluşturabileceğimiz bir mod yer alıyor. Bu mod ile çeşitli dünyalar yaratabiliyor, platform öğelerini istediğimiz yere koyabiliyor ve kendimize ilişkin bir kısım tasarlayabiliyoruz. Rooftop Renegade oyununda çeşitli ekipmanlar seçebiliyor ve mevcut yeteneklerimiz üzerinde ustalaşabiliyoruz. Çeşitli düzeneklerin ve tehlikelerin olduğu bu canlı dünyada soldan sağa yanlışsız ilerliyor, süratli ve akıcı bir platform aksiyon oyunu içerisine dalış yapabiliyoruz.
Rooftop Renegade içerisinde atıldığımız bu uğraşta çeşitli puanları elde edebiliyor, ekipmanlar alabiliyor ve kendimizi geliştirebiliyoruz. Oyunda karşımıza üstten aşağıya yanlışsız atlayacağımız platform ögeleri, içerisinden geçeceğimiz çemberler, üzerine bastığımız anda kırılan yapılar ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Münasebetiyle bu oyunda reflekslerimiz de çok değer arz ediyor.
Oyunda üstte da bahsettiğim üzere kendine ilişkin denetimleri ve fiziği yer alıyor. Hasebiyle bunlar üzerinde ustalaşmak biraz vakit alabiliyor. Siz de bu üslup platform aksiyon oyunlarından hoşlanıyorsanız bu imale da bir talih verebilirsiniz. Oyun Şubat ayı içerisinde çıkış yapmaya hazırlanıyor lakin tam tarih şu anda belirtilmemiş durumda.
Oyunun başka yandan Steam sayfası açık durumda. İsterseniz istek listenize ekleyebilir ve oyun çıkış yaptığı vakit mail adresinize bir bildirim alabilirsiniz. Bu sayede oyunun çıktığında haberdar olabilir ve dilerseniz oyunu bu esnada satın alabilirsiniz.
 
– Sons Of The Forest (Şubat ayı içerisinde: hayatta kalma çok oyunculu korku)
 
 
Endnight Games tarafından geliştirilen ve Newnight tarafından yayınlanacak olan çok oyunculu kaygı hayatta kalma açık dünya oyunu Sons of The Forest, Şubat ayı içerisinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. The Forest’ın devam oyunu niteliğinde olan Sons of The Forest daha evvel Ekim 2022 tarihinde çıkış yapacaktı. Lakin artık Şubat ayı içerisinde çıkış yapmayı hedefliyor. Oyun daha da öncesinde birçok sefer ertelenmeye maruz kaldı. Hasebiyle bu sefer Şubat ayında bekliyoruz.
Hayatta kalma birinci şahıs dehşet oyunu The Forest’ın devam oyunu olan bu üretimde bizleri yeni düşman çeşitleri, yeni bir açık dünya, yeni personellik mekaniiği – ögeleri ve daha fazlası bekliyor olacak. Oyun Steam üzerinden PC platformuna 29.99 dolarlık bir fiyat ile çıkış yapacak. Şu anda Türkiye fiyatı muhakkak değil.
Sons Of The Forest oyununda bu biçim üretimlerden aşina olduğumuz açık bir dünya atılacağız, burada uzak bir adada ve tehlikelerle dolu bir yerde kendimizi bulacağız. Yeni bir tecrübesi sunması planlanan bu oyunda çeşitli tehlikeler, görünümler, oyun içi silahlar, araçlar ve daha fazlası yer alacak. Açık bir dünyanın bizlere sorulacağı bu kaygı hayatta kalma oyununda etraftan kaynaklar toplayacağız, zanaat mekaniği sayesinde çeşitli öğeleri birleştireceğiz ve topladığımız kaynakları faydalı bir biçimde kendimiz için kullanacağız. Oyun içerisinde tekrar The Forest’ta olduğu üzere kendimizi tehlikelere karşı korumak için çeşitli yapılar ve binalar inşa edeceğiz. Yeniden evvelki oyunda olduğu üzere oyunu istersek tek başımıza istersek de arkadaşlarımız ile bir arada oynayabileceğiz. Bu biçim üretimlerin arkadaşlarla oynanması daha eğlenceli ve zevkli oluyor. Hasebiyle çok oyunculu kısmını denemenizi kesinlikle tavsiye ederim.
Türkçe lisan dayanağı ile çıkış yapacak bu oyun içerisinde yeni kaygı öğeleri, tabancalar, baltalar sopalar ve daha fazlası yer alacak. Bunların kullanımı, üretimi ve etraftan kaynak toplanma oalyı büsbütün bize ilişkin olacak. Bu araçlarla ve silahlarla birlikte kendimize türlü tehlikelere karşı muhafazamız gerekecek. Hasebiyle bunların imali çok değer arz ediyor.
 
 
İster tek başımıza istersek arkadaşlarımızı da bir arada atılacağımız bu açık dünyada etrafı istediğimiz üzere gezebilecek, çeşitli yerlerin sırlarını açığa çıkarabilecek, etraftan kaynaklar toplayabilecek ve kendimize faydalı olacak her şeyi yapabileceğiz. Oyunda özcesi nasıl hayatta kalınır sorusunu şahsen kendimiz deneyimleyeceğiz ve bu sorunun karşılığını da şahsen kendimiz vereceğiz.
Oyun içerisinde rastgele bir NPC yahut yan karakter yer almıyor. Münasebetiyle misyon alacağımız bir mekanik de bulunmuyor. Bu dünyanın temeli aslında biziz yani biz ne yaparsak oyun tarafından kabul ediliyor. Haliyle yaptığımız atılımlar, oluşturduğumuz araçlar, kurduğumuz yapılar büsbütün kendi özgür irademiz ile ve rastgele bir misyona bağlı kalmadan yapılıyor. Geliştirici takım de aslında bu husus üzerinde şöyle diyor: “ Oyun içerisinde size vazifeler ve buyruklar yağdıracak rastgele bir yapay zekaya sahip karakter yer almıyor. Münasebetiyle ne yapmak isterseniz onu yapabilirsiniz. Burada buyruk veren de sizsiniz ne olacağına karar veren de sizsiniz. Ne yaparsanız kendiniz için yaparsınız.”
Farklı bölgeler ve tehlikeler bizleri bekliyor olacak
Oyun içerisinde farklı farklı bölgelere seyahat edebilecek, oralara ulaşabilecek ve buraların keşfini yapabileceğiz. Keşif sırasında çeşitli kaynakları etraftan toplayabilecek, türlü tehlikelerle karşılaşabilecek ve çeşitli sırları açığa çıkarabileceğiz. Oyun içerisinde The Forest’ta olduğu üzere mutasyona uğramış yaratıklar bizleri karşılayacak. Üzerimize bu mutasyonlu yaratıklar koşacak ve biz de kendimizi oluşturduğumuz aletlerle savunmaya çalışacağız. Oyun içerisinde yeniden çeşitli totemler yapacağız ve bu totemler sayesinde bu yamyamlara karşı gelebileceğiz.
Oyun içerisinde birinci oyundan farklı olarak daha fazla oyun içi mekanik ve animasyon eklenmiş durumda. Bunun yanı sıra seslerde de bir uygunlaştırma kelam konusu. Geliştirici grup bu oyunda her bir etkileşimi hissetmemizi istiyor. Hasebiyle oyun içerisinde ateş yakmak için çubukları kırma durumu, buradan çıkaran sesler ve daha fazlası bizlere en düzgün tecrübesi sunması için tekrardan elden geçirilmiş durumda. Oyunda tekrar balta kullanımı, bir şeyin inşa edilmesi ve daha fazlası bizlere aktarılıyor.
Dinamik mevsim geçişleri bulunacak
 
 
Sons Of The Forest oyununda başka yandan dinamik mevsim mekaniği bulunuyor. Nedir bu dinamik mevsim mekaniği? Oyunda örneğin ilkbahar aylarından başlıyorsak bu daha sonra yaz ayına çevriliyor, daha sonra tekrar sonbahara hakikat adım atıyor ve kış ayına hakikat ilerleyebiliyoruz. Yani oyun içerisinde dinamik olarak mevsim döngüsü yer alıyor. Bu da oyuna çeşitlilik katan ve etrafı değiştiren ögelerden bir tanesi diyebilirim.
Oyunda mevsim döngüsü bulunduğumuz açık dünyayı da etkiliyor. Hasebiyle bu döngüye çok dikkat etmemiz lazım. Örneğin yaz aylarında ırmaklardan tutabildiğimiz balıklar kış aylarında bizlere çok yardımcı olacak. Zira kış aylarında hem bitkiler hem de hayvanlar konusunda çeşitli kıtlıklar yaşayacağız. Kış mevsimi içerisinde yiyecek ve kaynaklar kıtlaşacak ve yiyecek arayan yalnızca biz olmayacağız. Haliyle hem tehlikeler artacak hem de çeşitli kıtlıklar yaşayacağız. Bu yüzden sıcak mevsimlerde yiyecekleri depolamalı ve ona nazaran planımızı yapmalıyız. Bu da hayatta kalma ögelerinin sonuna kadar hissettiren mekaniklerden bir tanesi. Bu mekanik de kulağı çok hoş geliyor diyebilirim.
Oyun içerisinde üstte da bahsettiğim üzere ister tek oyunculu olarak bu açık dünyaya atılabileceğiz istersek de çevrimiçi çok oyunculu olarak arkadaşlarımızı yanımıza çağırabileceğiniz. Arkadaşlarımızı yanımıza çağırırsak daha güçlü ve daha planlı bir halde hareket etmemiz gerekiyor. Tekrar çağırdığımız arkadaşlarla bir arada topladığımız kaynakları paylaşabiliyor, rastgele bir yapı oluşturmak için birlikte çalışabiliyor ve etrafı keşfetmek için küçük kitleler halinde planlı bir formda ilerleyebiliyoruz. Aslında bu oyunu çok oyunculu bir halde oynamak daha fazla eğlenceli ve zevk veriyor diyebilirim.
2023 yılı içerisinde beklenen oyunlar ortasında yer alan Sons of The Forest bakalım bizlere ne üzere tecrübeler sunacak. Oyun için bu vakte kadar çeşitli fragmanlar ve oyun içi oynanış sekansları yayınlandı. Bakalım bu ögeler bizlere nasıl ve ne formda aktarılacak daima birlikte göreceğiz.
Bu üslup hayatta kalma oyunlarını seviyorsanız ve arkadaşlarınızla birlikte bu üslup üretimleri daha evvel de oynadıysanız hatta oynamadıysanız bile bu oyunla birlikte adım atmanızı tavsiye ederim. Oyunda The Forest oyununda yer alan mekaniklerin haricinde birçok yeni öge ve mekanik eklenmiş durumda. Münasebetiyle oyundan beklentiniz biraz da olsa yüksek diyebilirim.
Oyunun şu anda Steam platformunda sayfası aslında açık durumda. Oradan istek listenize ekleyebilirsiniz. Şstek listenize eklediğiniz anda çıkış yaptığı vakit mail adresinize bir bildirim gelecek. Bu bildirim sayesinde oyunun çıkış yaptığı size bildirilecek. Hasebiyle oyunu oynamak istiyorsanız ve aklınızda bu türlü bir şey varsa istek listenize ekleyebilirsiniz. Tekrar üstte bahsettiğim üzere oyunun Türkiye fiyatı şu anda belirli değil lakin Türkçe lisan takviyesiyle çıkış yapacağını tekrardan hatırlatalım.
 
– Perseus: Titan Slayer (Şubat ayı içerisinde: üstten görünümlü, aksiyon, roguelike – Güncelleme: 13 Şubat’ta çıkış yapacak)
 
 
Bağımsız geliştirilen Sicarius tarafından geliştirilen ve G-DEVS tarafından yayınlanacak olan üstten görünümlü, aksiyon, roguelike, macera oyunu Perseus: Titan Slayer, Şubat ayı içerisinde çıkış yapmaya hazırlanıyor. Üstten kamera bakış açına sahip bu oyunda büsbütün dövüş odaklı bir yapı mevcut. Oyunda karşımıza çıkan düşman kümelerini alt edecek, toplu bir halde onları yok edecek ve ortadan kaldırmaya çalışacağız. Tek oyunculu bir yapıyı sergileyen bu oyunda yarı bir ilah olan perseus olarak büyük bir maceraya atılacağız. Oyun içerisindeki maksadımız ise karşımıza çıkan bu şeytani güçleri durdurmak ve buraya bir sistem sağlamak.
Perseus: Titan Slayer içerisinde karşımıza çeşitli cinste düşmanlar ve düşman kümeleri çıkacak. Bunların her birinin farklı dövüş tarzları bulunacak. Bir de bu düşmanlara karşı kendimize ilişkin çeşitli hünerler sergileyeceğiz ve gerek tek bir düşmana gerekse toplu bir biçimde bu düşmanları katletmeye çalışacağız.
 
Oyun içerisinde prosedürel bir yapı yer alacak yani yeni bir oyuna başladığınızda yahut her ölüşünüzden sonra oyun sizlere farklı bir tecrübe sunmaya çalışacak diyebilirim. Prosedürel öbür bir ismiyle rastgele oluşturulmuş bir dünya. Münasebetiyle birçok oyun artık bu yapıyı kullanıyor, bu yapı da örneğin öldüğünüzde bir yerden çıkan düşman kümeleri artık diğer bir yerden çıkabilir yahut bulduğunuz bir obje artık farklı bir yerde bulunabilir. Hasebiyle bu da oyuna rastgele bir mekanik getiriyor ve her bir tecrübede farklı bir oynanış ögesini bizlere aktarıyor.
Oyunda temel maksadımız doğal ki düşman kümelerine ortadan kaldırmak. Dövüş ve savaş odaklı bir oyunda alışılmış ki biz neler bekliyoruz? Silah çeşitliliği ve dövüş ögelerinin hoş olmasını bekleriz. Oyun içerisinde yakın dövüş silahları çokça bulunuyor ve dövüş mekanikleri çok ilgi cazip görünüyor. Atılacağımız bu macerada yakın dövüş silahları ortasında kılıç, hançer, katana üzere silahlar bulunuyor. Bu silahları dilediğiniz üzere kullanabiliyorsunuz. Ayrıyeten karakterin sahip olduğu aşikâr başlı marifetler de bulunuyor. Örneğin süratli koşma, düşmanların ataklarından ani bir formda uzaklaşma ve daha fazlası üzere yetenekler yer alıyor. Bunları kullanmak ve hakikat vakitlerde tuşa basmak büsbütün bize ilişkin oluyor.
Oyun tam bir saf savaş ve dövüş ögelerini bizlere aktarıyor. Münasebetiyle rahatlamak ve daima olarak çatışmak için bu imale da bir talih verebilirsiniz. Oyun içerisinde olağan düşman kümelerinden hariç bir de aşikâr başlı yerlerde işveren savaşları karşımıza çıkıyor. İşveren savaşları olağan düşmanlardan daha şiddetli ve daha güçlü bir halde bulunuyor. Her işverenin kendine ilişkin marifet şeması ve atak tarzı yer alıyor. Münasebetiyle bu akın tarzlarını kısa müddette öğrenmeli ve ona nazaran ataklarımızı planlamalıyız.
 
 
Oyun içerisinde olağan kıssa modundan hayatta kalma moduna birçok mod bulunuyor. Kıssa modu bizlere standart bir oyun tecrübesi sunuyor, Survivor modu ise ne kadar çok müddette hayatta kalabilirsek o kadar çok bu oyunu bitirmişiz demektir. Survivor modda üzerimize akın akın düşmanlar geliyor ve bu düşman kümelerine karşı hayatta kalmaya çalışıyoruz ve onlardan kaçmaya çalışıyoruz. Daima olarak gelen bu düşman kümelerine karşı marifetlerimizi sergilemeye çalışıyoruz diyebilirim.
Perseus: Titan Slayer içerisinde yeniden farklı farklı yapılar bizlere sunuluyor. Örneğin oyunda tank bir karaktere sahip olmak istersek olabiliyor istersek de büsbütün yüksek hasarı veren bir karaktere kendimizi bürünebiliyoruz. Bu büsbütün oynanışımıza ve yapacağımız atılımlara bağlı.
Oyun içerisinde düşman kümelerine karşı toplu hücum tarzı ile atılım yapabilecek, onları bir anda yere serebilecek ve yaptıkları atılımlardan kaçabileceğiz. Düşmanlar bizlere yeri geldiği vakit büyük kayalar fırlatacak, çeşitli büyüler atabilecek ve daha fazlasını yapabilecek. Oyun içerisinde bir de bizlere ekstra güç veren ve katkı sağlayan seçenekler sunulacak. Örneğin artı 600 hasar puanı veren bir özelliği seçebilecek yahut canımızı tazeleme özelliğini alabileceğiz. Oyun bizlere bu seçeneği vakit zaman sunacak ve kendi isteğinize nazaran bu özelliklerden bir adedini seçebileceksiniz.
Bu şekil aksiyon ve savaş odaklı bir biçimi seviyorsanız bu üstten görünümlü büsbütün dövüş odaklı imale bir baht verebilirsiniz. Oyun Türkçe lisan dayanağına sahip bir formda karşımıza çıkacak. Oyunu şu anda Play testi mevcut ve erişim talep etmek için Steam platformuna gitmeniz kâfi ve oradaki butona tıklamanız gerekli. Oyunu  herhangi bir demo sürümü bulunmuyor. Hasebiyle yapacağınız tek şey şu anda istek listenize eklemek olacak. İstek listenize eklediğiniz vakit da oyun çıktığı gün mail adresine bir bildirim gelecek ve bundan haberiniz olacak.
 
– Flame Keeper (Şubat ayı içerisinde gelebilir: tek oyunculu, roguelike, aksiyon)
 
 
Kautki Cave tarafından geliştirilen ve Untold Tales tarafından yayınlanacak olan tek oyunculu, roguelike, aksiyon oyunu Flame Keeper, Şubat ayı içerisinde geliyor (bazı kaynaklarda 24 Şubat olarak gösteriliyor). Çeşitli platform öğelerinin ve güçlü düşmanların yer aldığı bu oyun içerisinde bizleri farklı bir macera bekliyor. Üstten görünümlü kamera bakış açısına sahip bu oyunda daima olarak ölüp ölüp dirilecek ve yeni taktikler deneyeceğiz. Rogulike ögelerinin yer aldığı bu üretimde aslında ölüp ölüp dirilmek epeyce olağan bir durum.
Aksiyon ve dövüş ögelerinin da yer aldığı bu oyun içerisinde bir alev modülü olarak ilerleyeceğiz ve etrafa alevler saçı saça düşmanları alt etmeye çalışacağız. Oyun içerisinde çeşitli platform öğeleri yer alacak. Bu platform öğeleri içerisinde çeşitli zorluklarda bulmacalar, zamanlama gerektiren tuzak dolu bölgeler ve daha fazlası bizlere sunulacak.
Flame Keeper içerisinde bu alev kesiminin denetimini elimize alacağız. Elimize aldığımız alev modülü ile birlikte çeşitli düşmanlara karşı geleceğiz. Bu alev topunun kendine ilişkin farklı marifetleri ve bitirici vuruşları olacak. Bu sayede düşmanları daha kolay ve daha tesirli bir formda alt edebileceğiz. Karşımıza çıkan tehditler ortasında akrepler türlü canlılar  ve daha fazlası yer alacak. Bunların her birinin farklı atak tarzlı, canları ve özellikleri bulunacak. Yeri geldiğinde karşımıza çıkan bu canlıların üzerine atlayabilecek ve alev topun altında ezebilecek, yeri geldiği vakit da akrebin kuyruğundan tutarak sağa sola çevirip onu alt edebileceğiz. Yani oyun içerisinde çok farklı aksiyon ve dövüş ögeleri var diyebilirim. Bu da oyuna çeşitlilik sağlayan mekaniklerden bir tanesi.
 
Oyun içerisinde denetimini ele aldığımız bu alev topunun çeşitli yetenekleri olacak. Bu yetenekleri ilerlediğimiz müddet boyunca geliştirebileceğiz ve bu dünyada daha da güçlenebileceğiz. Hasebiyle oyun içerisinde daima olarak ölecek ve bu her öldüğümüzde de yeni tecrübeler elde edeceğiz. Roguelike ögelere sahip bu oyun içerisinde çeşidin gerektirdiği özellikler yer alacak ve bizlere büyük bir maceraya sürükleyecek.
Flame Keeper oyununda kolaydan zora gerçek bir sistem yer alacak. Yani birinci etapta atılacağımız bu dünyada çeşitli tehlikelere karşı basitçe çıkabileceğiz. Fakat bu vakitle daha da zorlaşacak, karşımıza çıkan düşmanlar daha şiddetli ve daha güçlü olacak. Hasebiyle biz de kendimizi bu etapta geliştirmek durumunda kalacağız ve becerilerimize yükseltebileceğiz.
Kolaydan zora gerçek platform zorlukları
 
 
Oyun içerisinde karşımıza çıkan türlü tehlikeler ortasında yalnızca bu canlılar yer almayacak, platform ögeleri ve etrafta farklı zorluklara sahip çeşitli pürüzler yer alacak. Bu manilerin de zorlukları kolaydan zora hakikat artış gösterecek. Hem zamanlamamızı uygun tutturmamız hem de yanlışsız vakitte atlamamız ve atılım yapmamız gereken çeşitli mahzurlar bu oyun içerisinde yer alacak. Yani bir yandan tehlikeli canlılarla uğraşırken öbür yandan da çeşitli manilere sahip platformlardan atlamaya ve zıplamaya çalışacağız.
Oyunda denetimini aldığımız bu alev kesiminin çeşitli marifetleri olacak. Bu marifetler faal ve pasif hünerler olarak ikiye ayrılacak. Bu hünerleri dilediğimiz üzere geliştirebilecek ve yükseltebileceğiz. Oyun içerisinde bunun yanı sıra yeni maharetlerin de kilidini açabileceğiz ve çeşitli vazifeleri tamamlayarak da kendimize yararlı olabilecek öğeler elde edebileceğiz. Bunları da karşımıza çıkan tehlikelere karşı kullanabileceğiz.
Oyunda rün sistemi yer alıyor
Oyun içerisinde bir de rün sistemi yer alacak. Bu rün sistemi karakterimize farklı yetenekler ve artılar sağlayacak. Dilediğimiz üzere bunları birleştirebileceğiz ve farklı kategorilerin kilidini açabileceğiz. Yani bu sistem bir yetenek ağacı üzere düşünülmüş.
Bu rün ağacında farklı farklı özellikler yer alacak. Bu özellikleri açabileceğiz ve farklı özellikleri birbiriyle kontaklı hale getirebilecek ve daha güçlü bir etkiyi ortaya çıkartabileceğiz. Bu da karakterimizin gelişmesinde ve güçlenmesinde kıymetli rol oynayacak. Münasebetiyle Flame Keeper, etraftan rünler toplamayı ve misyonları yerine getirmeyi ihmal etmemeniz gereken bir üretim olarak karşımıza çıkacak.
Oyunda temel maksadımız üstte sıkça bahsettiğim alev topu ile her bir bölgeyi keşfetmek ve keşfettiğimiz bu yerlerden alev gücü toplamak. Bu alev güçleri bizim ana ateş kamp dediğimiz yere götürülecek. Bizim de temel hedefimiz etraftan keşfettiğimiz alev güçlerini ana kampımız olan ateş kampına götürmek ve buraya aktarmak olacak.
Oyun içerisinde farklı farklı kısımlar ve bu kısımların farkı temaları bulunacak. Her bir kısımda farklı tehlikeler ve platform öğeleri yer alacak. Tekrar etraftan keşfedebileceğimiz çeşitli rünler ve alev güçleri karşımıza çıkacak. Hasebiyle bir bölgeye atıldığımız vakit toplayabileceğimiz ve keşfedebileceğimiz çeşitli ögeler çokça karşımıza çıkacak.
Oyunda her kısım sonrası uğrayabileceğimiz ana kampımız olacak
 
 
Flame Keeper’da tehlikeli bölgelerin haricinde bir de kendi ana kampımız bulunacak. Bu ana kampımızı rastgele bir tehlike yer almayacak. Hasebiyle burada dinlenebilecek, kendi yeteneklerimizi bu kısımda geliştirebilecek ve etraftan topladığımız kaynakları burada farklı yapılar inşa etmeye harcayacağız. Oyun içerisinde bulunan bu kamp sayesinde de farklı özellikler açabileceğiz, oyunun gidişatını çeşitlendirebileceğiz ve şekillendirebileceğiz. Münasebetiyle bu da oyuna çeşitlilik atan ögelerden bir tanesi.
Bu şekil üstten görünümlü rogulike aksiyon oyunlarından hoşlanıyorsanız ve bir yandan karakter geliştirme mekanikleriyle ilgileniyorsanız bu imal tam size nazaran diyebilirim. Oyunu şu anda tam çıkış tarihi belirli değil. Lakin birtakım raporlarda ve kaynaklarda 24 Şubat olarak gözüküyor. Bu tarih ertelenebilir yahut daha da geriye çekilebilir. Bu oyunu Şubat ayı içerisindeki üretimlerin ortasında yer vermek istedim. Ne olursa olsun bu oyun çıkış yapacak ve oynamaya başlayabileceğiz.
Oyunun Steam sayfası şu anda açık durumda. Dilerseniz oradan istek listenize ekleyebilir ve çıkış yaptığı gün haberdar olabilirsiniz. Bu da sizin açınızdan kolaylık sağlayabilir.
 
– Lords of Ravage (Şubat ayı içerisinde gelebilir: taktik, fantezi, rol yapma)
 
 
Synthetic Domain tarafından geliştirilen ve tıpkı takım tarafından yayınlanacak olan karanlık temalı fantezi, rol yapma oyunu Lords of Ravage, Şubat ayı içerisinde çıkış yapacak oyunlardan biri. Lakin bu tarih ileri alınabilir. Zindan temelli bu rol yapma taktik oyunu içerisinde çeşitli bölgelere ilerleyecek, buraları keşfedebilecek ve temel olarak zindanları temizleyeceğiz. Sıra tabanlı taktik ögelerinin da yer aldığı bu oyun içerisinde farklı kümelerden oluşan bir grup kuracak, bu grup içerisinde farklı yeteneklere sahip olan karakterler yer alacak ve bunlarla birlikte zindanları temizlemeye koyulacağız. Her paklık sonrası da bizlere çeşitli mükafatlar verilecek ve bu sayede karakterlerimizi ve takımımızı güçlendireceğiz.
Oyun içerisinde birçok karakter bulunacak ve bu karakterler aracılığıyla grubumuzu daha sağlam bir hale getirebileceğiz. Türkçe lisan dayanağına sahip olarak çıkış yapacak bu oyun içerisinde keşfettiğimiz zindanları yağmalayabilecek, yağmaladığımız zindanlar sayesinde kaynakları elde edebilecek ve bu zindanların bir nevi işvereni olduğumuzu göstermeye çalışacağız.
Lords of Ravage içerisinde bir grubumuz bulunacak. Bu gruba istersek çeşitli yeteneklere sahip karakterler ekleyebilecek ve dahil edebileceğiz. Bu sayede düşmanlara karşı daha tesirli bir biçimde geleceğiz. Karanlık bir atmosfere sahip bu oyun içerisinde üç farklı Lord yer alacak. Bu Lord’ların her birinin farklı özellikleri ve temaları bulunacak. Lord’lar aslında bir nevi kümelerin başı yani ana kahraman diyebiliriz. Bu nedenle bu Lord’ları en uygun halde yükseltmeli, onları özelleştirmeli ve hayatta kalmasını sağlamamız gerekiyor. Münasebetiyle bu sayede tüm potansiyellerini açığa çıkarabilir ve düşmanlara ezici bir formda darbe vurabiliriz. Rol yapma ögelerinin yer aldığı bu üretim içerisinde ana kahramanları bu formda yükseltebiliyoruz ve onlara çeşitli ekipmanlar vererek güçlü hale getirebiliyoruz.
Oyunda zindan temelli bir yapı olduğundan bahsettim. Tabi bu zindanlar farklı farklı yapıda bulunuyor ve karşımıza da farklı çeşitte düşmanlar çıkıyor. Oyun içerisinde barbar kümelerinden askeri kümelere kadar birçok farklı düşman tipi bulunuyor. Bu düşman kümeleri ile karşılaşıyoruz ve bunları alt etmeye çalışıyoruz. Hem bir yandan takımımızı güçlendirmeye hem de lordlarımızı güçlendirmeye çalışıyoruz. Bunun yanı sıra her bir kümenin ve zindanın kendine ilişkin mekanikleri ve yapıları bulunuyor. Yani bunların avantajlarını ve dezavantajlarını bulmak büsbütün bize kalıyor diyebilirim.
Lords of Ravage’da zindanlar haricinde kentlere baskınlar yapabiliyoruz. Baskınlar yaptığımız esnada çeşitli yetenekte olan şahısları kümemize dahil edebiliyoruz, burada bulunan kümelerle birlikte ittifak kurabiliyor ve çeşitli dostluklar elde edebiliyoruz. Öte yandan akın yaptığımız yerlerden çeşitli kaynaklar toplayabiliyor, birçok sırrı açığa çıkarabiliyor ve yapıtları alabiliyoruz. Bu da hem kendimizi hem de kümemizi büyütmenin yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor.
Sıra tabanlı taktik dövüş ögelerinin yer aldığı bu oyunda kümemizle birlikte tek tek atak yaparak düşmanları alt etmeye çalışıyoruz. Bir yandan stratejimizi geliştirmeye bir yandan da takımımızda bulunan karakterlerin tüm güç potansiyellerini açığa çıkarmaya çalışıyoruz. Oyun içerisinde bu karakterler ortasında çeşitli kombinasyonlar yapabiliyor ve bitirici vuruşları düşmanların üzerine indirebiliyoruz.
 
 
Oyunda türlü türlü zindanlara ve kasabalara geçiş yapabiliyor, buranın yeni özelliklerini keşfetmeye başlıyoruz. Oyunda ilerledikçe hem yeni yükseltmelerin hem de yeni karakterlerin kilidini açabiliyoruz. Yeni yükseltmelerin kilidini açarak grubumuzu ve lordumuzu güçlendirebiliyor, yeni karakterlerin kilidini açarak da grubumuza yeni üyeler dahil edebiliyoruz. Bu da kendimizi güçlendirmenin en tesirli yolu olarak karşımıza çıkıyor.
Piksel grafik yapısı ile karşımıza çıkacak olan bu üretim içerisinde sıra tabanlı taktik ögeleri, rol yapma öğeleri, karakter geliştirme ekranı, akın yapma mekaniği ve daha fazlası bizlere sunuluyor. Karanlık bir atmosfere sahip olan bu oyunun Şubat ayı içerisinde gelmesi bekleniyor.
Bu şekil piksel üslubu rol yapma zindan temelli üretimlerinden hoşlanıyorsanız ve bir yandan sıra tabanlı strateji ögelerini denemek istiyorsanız bu üretime bir göz atabilirsiniz. Oyunun şu anda Steam sayfası açık durumda. Hasebiyle bu platform üzerinden istek listenize ekleyebilirsiniz. Öte yandan oyunun bir demosu Steam üzerinden yayınlanmıştı. Lakin şu anda demosu ne yazık ki kullanıcılara sunulmuyor.
 

Kaynak: Kısım Sonu Canavarı

1 Beğen