Steam oyun fiyatları artacak mı?

Steam oyun fiyatları artacak mı?

Steam oyun fiyatları artacak mı?

Steam oyunlarının fiyatları önemli ölçüde arttı. Nispeten ucuz oyunlar için oyun fiyatlarının ciddi oranda artması beklenirken, oyunseverler, en popüler dijital oyun satış platformlarından Steam’deki fiyat artışlarının nedenlerini araştırmaya başladı.

Steam bir ödül oyunudur

Türk oyuncular oyunları pahalı buluyor ancak oyun sektörü güçlü dolardan en az etkilenen sektörlerden biri. Ancak Steam oyun fiyatlandırma kararının ardından oyunun fiyatı önemli ölçüde arttı. Daha önce dolar kurunu 1,8 TL olarak belirlediği oyunları tüketicilerin beğenisine sunan Steam, dolar kurundaki sert yükselişin ardından yeni bir karar alarak dolar kurunu 10 TL’ye çıkarma önerisinde bulundu.

Bu değişiklik Steam oyunlarının fiyatlarının fırlamasına neden oldu. Steam oyun fiyatlarını nasıl belirliyor Steam dünya çapında 39 para biriminde satıyor. Burada oyunun fiyatı üretici tarafından belirleniyor ve bu fiyat üzerinden Steam’e yükleniyor.

Bu aşamada Steam, oyun geliştiricilerine en yüksek ve en düşük fiyat noktaları için seçenekler sunuyor. Fiyatlandırmanın ardından Steam, oyun geliştiricilerin diğer para birimlerini USD’ye çevirmesine yardımcı olacak. Ayrıca oyunun nerede ve hangi fiyata satılabileceğine dair ipuçları da var. Bu belirleme yapılırken döviz kurları, yaşam koşulları ve temel satın alma alışkanlıkları dikkate alınır.

ine verginin fiyata dahil olup olmadığıyla ilgili kilit faktörler arasında Steam’den ülkemizi etkileyen bir güncelleme geliyor. Valve, oyun geliştiricilerinin perakende fiyatlarına asla müdahale etmeyeceğini açıkladı.

Stratera Games

oyun tasarımı ile ilgili çeşitli projeler üreten Dora “Stratera” ÖZSOY, ülkemizi etkileyen fiyatlandırma önerilerini Twitter hesabından paylaştı.

Türkiye’nin tavsiye edilen dolar kuru 1,8’den 8,2’ye yükseltilerek 10’a yükseltildi. ÖZSOY’un bu konuyla ilgili paylaştığı bir Twitter mesajı aşağıda yer almaktadır. Steam daha önce Strattera Games tarafından geliştirilen oyunların 24 TL fiyatla satılmasını önermişti ancak yeni bir kursun ardından Steam bu fiyat önerisini 125 TL olarak güncelledi. Steam ayrıca güncellenmiş fiyatlandırma paneli hakkında bir video yayınladı. Dolar kurunun 10’a yükseltilmesinin Türkiye pazarı için cazip oyunu nasıl etkileyeceği henüz belli değil. ÖZSOY, bu hareketin birçok oyun için maaş artışını müjdelediğine inanıyor.

6 Beğen