Ratchet & Clank Rift Apart

Ratchet & Clank Rift Apart

Ratchet & Clank Rift Apart

Ratchet & Clank Rift Apart, dünyanın en büyük oyun geliştiricisi firmalarından birisi olan Insomniac Games tarafından tasarlanmıştır. Üçüncü kişi nişancı oyunu olarak dikkat çeker. İlk defa 2016 senesinde piyasaya sürülen bu özel oyun hakkında merak ettiklerinizin tümü yazımızda.

Ratchet & Clank Rift Apart Konusu

Ratchet & Clank Rift Apart konusu son derece ilgi çekici. Sürrealist bir bakış açısı ile hazırlanmıştır. Tek oyunculudur. Ancak buna rağmen hem erkek hem de dişi olmak üzere iki farklı karakterin olduğunu görmekteyiz. Oyunda aynı zamanda kötü olarak tanımlanmış bir Dr Nefarious adında bir kişi dikkat çekmektedir. Son derece şeytani olan planları ve amaçlarından dolayı bunun engellenmesi gerekmektedir.

Ratchet & Clank Rift Apart oyununda işte buna karşı verilmiş olan bir mücadele dikkat çekmektedir. Tamamen dünyayı yıkmak, yok etmek üzerine kurulu olan planların önüne geçmek, temel görev olarak karşımıza çıkar. Bunu yaparken oyuncu, kendisine ait olan özel üstün güçlerini kullanmaktadır. Farklı dünyalar içerisinde geçiş yağma şansı vardır. Bunun yanı sıra etkileyici grafikleri sayesinde gerçeklik hissinin çok üst düzey olduğunu hemen ifade etmek lazım.

Ratchet & Clank Rift Apart Nasıl Oynanır?

Ratchet & Clank Rift Apart oynanışı çerçevesinde bahsettiğimiz iki karakter öne çıkar. Bunlardan birisi Ratchet adını taşır. Özel tasarlanmış olan Lombaks ırkındandır. Diğeri ise Clank ismindeki bir robottur. Boyutları çok büyük değildir. Rakipleri ise Drek Endüstrisinin başında yer alan Alonzo Drek adındaki Blarg ırkı öğesi ile önceden muhafızlık yapan, dünyayı yok etme gibi son derece kötü planlara sahip olan Dr Nefarious şeklindedir.

Ratchet & Clank Rift Apart oyunu kötü karakterlerinin temel amacı evrenin ele geçirilmesidir. Bunun engellenebilmesi ise sizin oyun içerisinde göstereceğiniz performansa bağlıdır. Maceranın başlamasının sonrasında senaryo gereğince iyi karakter Ratchet ile robot Clank, yaşanan bir çatılmasının sonrasında ayrı yerlere düşerler. Clank, bir boşluk içerisinden düşerek, daha farklı bir evrene gider. Burada Ratchet karakterinin farklı bir versiyonu ile karşılaşmaktadır. Ancak hem hareket edebilmesi hem de mücadeleye devam edebilmesi söz konusu değildir.

Diğer iyi karakter ise bunun sonrasında yalnız kalmaktadır. Katılım gösteren kişiler Ratchet olarak mücadele etmektedirler. Diğer birçok oyunda olduğu gibi son derece gelişmiş olan bir silah çarkı vardır. Oyunda buradan istediğiniz gibi silah seçiminizi yapabilirsiniz. Birden fazla görevin olması bu eşsiz macerayı son derece keyifli bir hale getirmektedir.

Ratchet & Clank Rift Apart oyunu içinde dikkat çeken bir diğer nokta ise farklı gezegenlerin olmasıdır. Bunun farklı versiyonlarını eski sürümlerde görmüştük. Oyunun yeni olan bu en son serisinde ise eklemeler söz konusudur. Bunları portal adı ile tanımlayabiliriz. Aynı zamanda bu portalların içerisinde rahatlıkla geçiş işlemini yerine getirebilirsiniz. Bu açıdan bakıldığı zaman son derece heyecan verici ve macera dolu bir oynanış söz konusudur. İlk defa 2016 senesinde piyasaya sürülen bu oyun, yeni konsepti ile beklentileri kesinlikle sonuna kadar karşılamaktadır.

Ratchet & Clank Rift Apart Sistem Gereksinimleri

 • Ratchet & Clank Rift Apart sistem gereksinimleri minimum ve önerilen olmak üzere iki şekildedir.
 • Minimum gereksinimlere baktığımız zaman işletim sisteminin Windows 7, 8.1 ya da 10 olması yeterlidir.
 • İşlemcinin ise Intel Core i3 2100 3.1 GHZ olması halinde rahatlıkla oynayabilirsiniz. Bunun bir diğer alternatifi ise AMD A8 3870 3.6 GHZ şeklindedir.
 • 8 GB Ram üzerinden Ratchet & Clank Rift Apart
 • Ekran kartının ATI Radeon HD 687 VEYA Nvidia Geforce GTX 465 olması gerekmektedir.
 • 11 versiyona sahip olan DirectX bilgisayarda kurulu olmalıdır.
 • Son olarak 50 GB’lık bir depolama alanının yeterli olduğunu merak edelim.

Ratchet & Clank Rift Apart önerilen sistem gereksinimi konusunda farklı alternatifler karşımıza çıkmaktadır. İşletim sistemi konusunda bir değişiklik yoktur. İşlemci ise Intel Core İ7 2600 3.4 GHZ ya da AMD FX 8150 3.6 GHZ olduğu zaman oyunu en yüksek çözünürlük üzerinden rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Ekran kartı konusunda piyasadaki örneklere bakılarak iki tane seçenek oyunculara sunulmuştur. Bunlardan birisi ATI Radeon HD 7850 iken diğeri ise Nvidia firmasının dikkat çekici ekran kartı modellerinden birisi olarak karşımıza çıkan Geforce 750 şeklindedir. Bu sayede en güzel oyun deneyiminin sahibi olabilirsiniz.

Ratchet & Clank Rift Apart Kaç GB?

Ratchet & Clank Rift Apart oyun depolama alanı konusunda önerilmiş olan rakam 50 GB olarak dikkat çekmektedir. Satın alacağınız bu oyunu indirebilmek için ilgili miktarda boşluğun bilgisayarda olması şarttır.

Ratchet & Clank Rift Apart Fiyatı

Ratchet & Clank Rift Apart fiyatı için iki farklı opsiyonun olduğunu hemen ifade etmek lazım. Bunlardan birisi standart sürüm için geçerli olan 619 TL. Sony bu konuda yapmış olduğu açıklama sayesinde merak edilen sorunun yanıtını da başarılı bir biçimde vermiş durumda.

Bunun yanı sıra oyunun tek bir versiyonunun olmadığını bildiğimiz için ikinci bir ücretlendirme daha karşımıza çıkıyor. Deluxe sürümü için tanımlanmış olan meblağ ise 699 olması dikkat çekmektedir. Buna dair satın alma işlemini, lisanslı ve güvenilir olan değişik birçok platform üzerinden hemen tamamlamanızın önünde hiçbir engel yoktur.

Ratchet & Clank Rift Apart Yorumları

 • Ratchet & Clank Rift Apart yorumları genel olarak olumlu ve beklentilerin ötesinde olması ile dikkat çekmekte. Özellikle görsel anlamda çok kaliteli olan ekran grafikleri sayesinde gerçekliğin öne çıktığını hemen söylemek lazım. Boyutlar arasındaki yolculuk sırasında ortam ve hız başarılı bir biçimde yansıtılmış durumda. Oyunu oynayanlar bunu hemen fark edebiliyorlar.
 • Ratchet & Clank Rift Apart oyun yorumları içinde dikkat çeken bir diğer husus ise farklı sima ve karakterlerin eklenmiş olması. Bunlardan birisi Lombax adı verilen, direnişçi. Savaşçı özellikleri ile öne çıkmaktadır. Gizemli bir boyut içerisinden çıkarak gelen bu karakteri rahatlıkla tercih edebilir ve oyuna bunun üzerinden dahil olabilirsiniz.
 • Aynı zamanda Clank’in yeni olarak tanımlanmış mekanikleri, eski sürümlerde olmayan bir özellik olarak biliniyordu. Bunun da çok büyük bir ilgi gördüğünü, olumlu görüş ve yorumları beraberinde getirdiğini hemen ifade etmek lazım.
 • Galaksiler arasındaki düzlemler ve bunun yanı sıra farklı özelliklere sahip olan boyutlar, oyunun macera derecesinin çok yüksek olmasını sağlıyor.
 • Bir diğer dikkat çeken yorum ise oyunun kısa bir zaman dilimi içerisinde yüklenebilmesi. Hatta bunun için jet hızı ile sıçrama yapma kavramı kullanılmış durumda.
 • Tüm bunlara ek olarak özellikle farklı konsollardan oyuna giriş yapacak olan kişilerin; Dual Sense adı ile bilinen kablo olmadan kontrol sağlayan mekanizma sayesinde; boyutsal enerjiyi hissedebilmesidir.
 • Cihazlardaki dokunsal özellikler çerçevesinde patlama ve sarsıntıların geri bildirimle hissedilmesi, yorumların ana konuları içerisinde öne çıkmaktadır.

Görüldüğü üzere oyunun birçok kişi tarafından tam puan alması, ne kadar kaliteli olduğunu açık bir biçimde ortaya koymaktadır.

10 Beğen