PlayStation 5 Satışları Avrupa Bölgesinde Hızlandı

PlayStation 5 Satışları Avrupa Bölgesinde Hızlandı

PlayStation 5 Satışları Avrupa Bölgesinde Hızlandı

Japon teknoloji devi tarafında, mevcut jenerasyon konsol açısından âlâ gelişmeler yaşanıyor. Yakın bir vakit evvel Games Industry sitesinde yer alan bir rapora nazaran, PlayStation 5 satışları Avrupa bölgesinde bir oldukça vites yükseltti. Misal bir durum Birleşik Devletler tarafında da yaşanıyor. Ayrıntılar haberimizde.

Bildiğiniz üzere mevcut jenerasyon PlayStation ve Xbox konsolları, yarı iletken kaynaklı çip kahrı yüzünden tedarikte problemler yaşıyordu. Microsoft bu açıdan, dizaynındaki avantajdan ötürü Series S ile satışlara devam edebilmiş olsa da PlayStation 5 için uzun vakittir ‘ulaşılması sıkıntı konsol’ tarifi devam etmişti.

Zaman içerisinde bu sorunu ortadan kaldırmak için ağır bir uğraş sarf eden ve alternatif donanım değişikliği üzerinde çalışan Sony Interactive Entertainment, Ocak ayı prestijiyle tedarik probleminin aşıldığını yayınladığı yeni fragman ile müjdelemişti. Önde gelen birçok PlayStation 5 oyununun ekrana geldiği bu fragmana, aşağıdan göz atabilirsiniz.

Aynı duyuruda, Lider ve Üst Yönetici pozisyonunda bulunan Jim Ryan tarafından birinci üç ayda PlayStation 4 satışlarını ikiye katlamayı hedeflediklerini de lisana getirmişti. Görünen o ki bu maksada ulaşılıyor.

PlayStation 5 Satışları Avrupa Bölgesinde Nasıl Gidiyor?

Games Industry sitesinde yer alan rapordaki bilgilere nazaran, Birleşik Devletler genelinde hem satış hem de kâr manasında bir numaralı donanım PlayStation 5 olmuş. Avrupa tarafında ise, 2022 yılının Ocak ayı ile karşılaştırıldığında, konsolun satışları % 202 oranında artış göstermiş.

Diğer yandan, rakipleri Switch ve Xbox Series tarafında ise Avrupa bölgesinde şad edici bir tablo çizilemiyor. O denli ki Nintendo konsolu satışlarının, 2022 yılının Ocak ayı ile karşılaştırıldığında, % 11 düşüş kaydetmesi ile geçtiğimiz ayın en âlâ satan ikinci konsolu olmuş. Xbox Series ise satışlarının % 32 oranında düşmesi ile Ocak ayında en düzgün satan üçüncü konsol sırasında yer alıyor.

2022 yılının Mayıs ayında, Sony tarafından gerçekleştirilen Business Segment Briefings 2022 kapsamında Game & Network Services Segment sunumu sırasında, bu yıl içerisinde farkın kapatılmasının planlandığı söylenmişti. 2024 yılında ise satışlarda bayrağı devralması hedefleniyordu.

Kaynak: Turuncu Levye

Beğen