Mobil Oyun Alanı Tarihte İlk Defa Gerileyecek

Mobil Oyun Alanı Tarihte İlk Defa Gerileyecek

Mobil Oyun Alanı Tarihte İlk Defa Gerileyecek

100 milyar doları aşan mobil oyun sektörü gelirlerinin, akıllı telefon döneminde ilk kez bu yıl düşmesi bekleniyor. Financial Times tarafından veri şirketi Newzoo’nun verileri kullanılarak işlenen habere göre, mobil oyun endüstrisi gelirinin bu yıl yıllık %6,4 düşüşle 92,2 milyar dolara gerilemesi bekleniyor.

 

100 milyar doları aşan geliriyle hızlı büyümesiyle tanınan mobil oyun pazarı geçen yıl %7,3 büyüdü ve 2020’de %25,6 büyüyecek. Bir başka araştırma şirketi olan Ampere, mobil oyun endüstrisi gelirlerinin 2022’de yılda %6,4 veya 6 trilyon dolar azalacağını hesaplıyor.

Pazardaki durgunluğun arkasındaki nedenler arasında artan reklam harcamaları, azalan tüketici harcamaları ve mobil oyun endüstrisini harekete geçiren Covid-19 salgınının büyük sonu yer alıyor. Mobil oyunlar, oyun pazarında ilk ortaya çıkacak Mobil oyun sektörünün ilk örnekleri 1990’lı yıllarda ortaya çıktı ancak 2008 yılında başlayan akıllı telefon çağıyla birlikte sektör çok yol kat etti.

Sektör kazançları 2008’den bu yana ilk kez düşüyor. Mobil oyun endüstrisi, küresel oyun pazarı gelirinin yarısını oluşturuyor. Mobil oyun endüstrisi, 2022’de 92 milyar dolar olarak tahmin edilen gelirle ilk ortaya çıkacak. Konsol oyunları pazar geliri 51,8 milyar dolar, indirilebilir masaüstü oyunları ise 38,2 milyar dolar.

3 Beğen