Kıblegah Oyunu Nasıl Oynanır?

Kıblegah Oyunu Nasıl Oynanır?

Kıblegah Oyunu Nasıl Oynanır?

Kıblegah oyunu, en az 2 en çok 5 kişi ile oynanır. Oyunda “Oyun Emiri” dediğimiz, suallerı soracak ve oyunu yönetecek bir oyuncu olmalıdır. Başka oyuncular farklı renkteki piyonları seçerler. Seçilen piyonlar başlama noktasında durular. Başlayacak oyuncuyu belirlemek için sayı topacını her oyuncu birer kere çevirir, ve en yüksek sayısı çeviren oyuncu oyuna birinci başlar, öteki oyuncular da çevirdikleri sayıya nazaran sıralanır.  Başlayan oyuncu sayı topacını çevirir. Hangi sayı gelirse oyuncu piyonunu gelen sayı kadar hareket ettirir. Piyonun geldiği karedeki görsele bakılır. Oyun Buyruğu, elindeki aynı görselin olduğu kartı seçer ve üstündeki soruyu oyuncuya sorar. Oyuncu soruya hatalısız karşılık verirse 20 Kıblegah puanı kazanır, ve oynamaya devam eder. Şayet hatalısız karşılık veremez ise sıra öbür oyuncuya geçer. Bu biçimde oyuncular piyonlarının geldiği yerlerdeki suallera gerçek yanıt vermeye çalışır


Mevlüt Kandili; olan kareye piyonları denk gelirse, oyuncu salavat getirir, ve evvelki sayı kadar piyonunu hareket ettirir, ve 100 Kıblegah puanı kazanır.

Miraç Kandili; bu kareye denk gelen oyuncu namaz vakitlerini sayar. Evvelki sayı kadar piyonunu ilerletir ve 50 Kıblegah puanı kazanır.

Regaip Kandili; bu kareye denk gelen oyuncu, Kelime-i Tevhid getirir. Evvelki sayı kadar piyonunu ilerletir ve 50 Kıblegah puanı kazanır.

Berat Kandili; bu kareye denk gelen oyuncu Tövbe İstiğfar çeker. Evvelki sayı kadar piyonunu ilerletir ve 50 Kıblegah puanı kazanır.

Arefe; bu kareye denk gelen oyuncu, geçmişleri için fatiha okur. 500 Kıblegah puanı kazanır.

Kadir Gecesi; bu kareye denk gelen oyuncu bildiği bir sureyi okur. Evvelki sayı kadar piyonunu ilerletir ve 200 Kıblegah puanı kazanır.

Oyun bitiminde, rastgele bir oyuncu bitiş noktasına gelir ise oyun bitmiş olur. oyun sonunda alınan puanlar hesaplanır. En çok puanı alan oyuncu oyunun galibi olur.

 

15 Beğen