Horizon Forbidden West

Horizon Forbidden West

Horizon Forbidden West

Horizon Forbidden West bir devam oyunu. Guerrilla Games tarafından geliştirildi. Bundan önce piyasaya sürülmüş olan Horizon Zero Dawn’ın büyük bir ilgi görmesinden sonra tasarlandı. Detayları ise yazımızda.

Horizon Forbidden West Konusu

Horizon Forbidden West konusu, serinin ilk versiyonu ile çok büyük benzerlikler göstermesi ile dikkat çekmektedir. Son yıllarda birçok farklı bilgisayar oyununda dünyanın felaketle karşı karşıya kalması, insan ırkının yok olma tehlikesi geçirmesi konsepti öne çıkmaktadır. Buna göre yaşayan her türlü canlı, ortaya çıkmış olan ve kendisine kızıl felaket adı verilen bir gelişmenin sonrasında yok olmuştur.

Horizon Forbidden West oyununda aynı zamanda süper fırtına adı ile tanımlanmış daha farklı bir olumsuzluk da söz konusudur. Dünyanın tam olarak silinmesinin önüne geçebilmek ise ilk seriden de hatırladığımız Aloy karakterinin temel görevidir. Elbette bunu çok hızlı ve başarılı bir biçimde yapabilmesi mümkün değildir. Çünkü onu engelleyecek birden çok düşman söz konusudur. Oyun fragmanına baktığımız zaman bunların kim olduğunu rahatlıkla görebilmekteyiz.

Horizon Forbidden West oyunu ABD’de geçiyor. Özellikle Nevada, Utah ve California eyaletleri öne çıkıyor. Birçok tarihi ve ikonik alanın oyun içinde karşımıza çıkması oldukça heyecan verici. Bunlardan birisi Golden Gate adındaki ünlü, San Fransisco’da yer alan köprü. Elbette bunun gibi değişik modern ve tarihi mekanlar; kıyamet sonrasındaki hali ile karşımıza çıkıyor.

Horizon Forbidden West

Horizon Forbidden West Nasıl Oynanır?

Horizon Forbidden West oynanışı farklı birçok maceranın içerisine direk olarak girme şansını sunuyor. Özel bir kabile olarak oyun içinde dikkat çeken Nora üyesi Aloy, görevlendirilmiş bir kişidir. Dünyanın kaderi artık onun elindedir. Sırtında yer alan yay ve oku ile mücadele etmek zorundadır. Kızıl felaketin ardından artık dünyanın yaşanabilir bir hale gelmesi için Aloy çok zorlu bir maceraya hazırlanmaktadır. İlk görevi ise ortaya çıkmış olan salgının kaynağını bulmaktır. Ancak bunu yaparken birçok farklı düşman ile karşı karşıya gelecektir.

Horizon Forbidden West oyunu içinde yasak batı olarak adlandırılmış, henüz keşfedilmemiş ve insan ayağının değmediği bir toprak parçası söz konusudur. Buradan başlayacak olan yolculuk farklı tehlikelerle dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra henüz hayatın ve yaşamın var olduğu yeni ekosistemlerin bulunması, ana karakterin görevleri içerisinde dikkat çekmektedir. Bunların içinde kuru çöller, kar kaplı olan dağlar, yeşil vadiler, tropikal özelliğe sahip olan plajlar öne çıkar.

Horizon Forbidden West oyunu içinde dikkat çeken bir diğer şey ise farklı bir ırkın olmasıdır. Bu ırkın en büyük özelliği, günlük yaşamda kullanılan makineleri etkisiz hale getirebilme yeteneğine sahip olmasıdır. Aloy da, benzeri bir güce sahiptir. Hem robotları hem de makineleri kontrol altına alabilmektedir. Oyunda bu gücü en iyi şekilde kullanmak, başarılı olabilmek adına dikkat çeken bir ayrıntıdır.

Horizon Forbidden West oyunu içinde yer alacak 5 farklı makine söz konusudur. Bunlar şöyledir;

 • Mamut benzeri olması ile dikkat çeken Tremortusk bunlardan birisidir.
 • İlk bakıldığı zaman pterozor olarak da tanımlanabilecek Sunwing, oyunun bir parçası olarak dikkat çekmektedir.
 • Bunun yanı sıra büyük bir kaplumbağa olan Shellsnapper de Horizon Forbidden West içinde yer alır.
 • Dinozor ayrıntısı unutulmamıştır. Bu da, Clawstrider adı ile tanımlanmıştır.
 • Bristleback ise bir yaban domuzudur.

Horizon Forbidden West oyun karakteri, farklı görevleri başarılı bir biçimde yerine getirmek zorundadır. Bunu yaparken, arazi ve coğrafyanın durumuna göre hareket etmesi büyük önem arz eder. Örneğin bu özel karakter; zaman zaman suyun altında gidebilmektedir. Bunun için de birtakım aparatları kullanması şarttır. Düşmanlarını yok edebilmek adına ilgi çekici yöntemleri kullanması önem arz eder.

Horizon Forbidden West Sistem Gereksinimleri

Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri hakkında şunları söylemek lazım;

 • Horizon Forbidden West 100 GB gibi son derece büyük bir depolama alanı istemektedir.
 • Bunun yanı sıra Windows 10 ve 64 bit işletim sisteminde çalışacağını hemen eklemek lazım.
 • Ram ise 8 GB olarak dikkat çeker.
 • Nvidia Geforce GTX 780 3 GB ekran kartı üzerinden oynanabilir.

Horizon Forbidden West oyunun sistem gereksinimlerinin minimum düzeyde bile genel manada çok yüksek olması, kullanılmış olan altyapının çok iyi olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda gerçekçi olan grafiklerin de bu durumun temel nedenleri içerisinde olduğunu hemen ifade etmek lazım.

Horizon Forbidden West katılımını çok daha iyi bir sistem üzerinden de yapmak mümkündür. Tavsiye edilen ram 16 GB’dır. Her ne kadar 8 GB ram ile oynanması söz konusu olsa da, bu opsiyonun daha büyük bir avantaj sunacağını hiçbir şekilde unutmamak lazım. Horizon Forbidden West oyununun PS4 ve PS5 için ilk olarak çıkacağını hemen ifade etmek gerekmektedir. Bilgisayar versiyonunun genellikle daha sonra piyasaya sürüleceğini söylemek önemlidir. Bunun en erken 1 sene içerisinde olacağı gelen haberlerin arasında.

Horizon Forbidden West Kaç GB?

Horizon Forbidden West genel olarak büyük bir oyun olması ile dikkat çekmektedir. Bundan dolayı bilgisayardaki depolama alanının minimum 100 GB olması şarttır. Yani oyun 100 GB olarak piyasaya sürülecektir.

Horizon Forbidden West Fiyatı

Horizon Forbidden West fiyatı şu an için tam anlamı ile bir netlik kazanmış değil. Ancak serinin hem diğer oyunları hem de benzer konseptlere sahip olan oyunlara baktığımız zaman bunun en az 450 en çok ise 540 TL olması beklenmektedir. Ülkemizden erişime açık olan global oyun satış sitelerini rahatlıkla bunun için tercih edebilirsiniz.

Horizon Forbidden West Yorumları

Olumlu Horizon Forbidden West yorumları hakkında şunları rahatlıkla söyleyebiliriz;

 • Gerek yayınlanmış olan trail, gerekse firma tarafından yapılan değişik açıklamalara baktığımız zaman, oynanış konusunda bir farklılığın olmadığını ifade etmek gerekmektedir. Yani ilk oyundan bu hususta ayrılan bir yanı yoktur. Mekaniksel bir değişime yer verilmemiş olması, özellikle ilk versiyonu tercih etmiş olan kişiler için son derece büyük bir avantaj. Alışılagelmiş oynanış sayesinde, başarılı olmak mümkündür.
 • Horizon Forbidden West oyun yorumları ışığında, ana karakter olan Aloy, ilkine göre çok daha yetenekli. Birtakım özel güçlere sahip olması, onun mistik bir yapıya kavuşmuş olduğunun en açık kanıtı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede rakiplerinizi alt edebilmek ve onları yok edebilmek için büyük bir fırsata sahip olduğunuzu rahatlıkla söyleyebiliriz.
 • Horizon Forbidden West ek paketleri konusunda bir açıklama söz konusu olmasa da, özellikle son yıllarda bunun artık bir rutin hale geldiği de göz önünde bulundurulduğu zaman, kesinlikle sürpriz olmayacağını ifade edebiliriz.
 • Oyuna yapılmış çok sayıda yorum arasında öne çıkan bir diğer husus ise gerçeklik algısının oldukça başarılı ve iyi olmasıdır. Böylelikle keyifli bir oynanış her daim öne çıkar.

Horizon Forbidden West oyun görüşleri konusunda her zaman olumlu ifadelerin kullanılmış olması, ilk versiyonun üzerine çıkıldığının, ayrıca değişik beklentilerin karşılandığının da en açık kanıtlarından birisi. Rol yapma oyunlarından olan ve tek kişi ile oynanan Horizon Forbidden West, bu anlamda başarılıdır.

15 Beğen