Forspoken Öyküsü, Birinci Etapta Farklıymış

Forspoken Öyküsü, Birinci Etapta Farklıymış

Forspoken Öyküsü, Birinci Etapta Farklıymış

Gary Whitta ile yapılan bir röportaj sırasında ortaya çıkan ayrıntılara nazaran, Forspoken hikayesi birinci etapta farklıymış. Lakin geliştirilme etabında Square Enix tarafından yapılan aksiyonlar sonucunda, karşımıza bu türlü bir oyun çıkmış. Ayrıntılar haberimizde.

2020 yılındaki PlayStation 5 sunumunda Project Athia kod ismiyle duyurulmuş olan Forspoken, geçtiğimiz ay içerisinde satışa sunulmuştu. Yılın birinci hayal kırıklığıyla da bu biçimde tanışmış olduk. Aslına bakarsanız oynanabilir demo da bunun birinci işareti olmuştu, fakat geliştirici grup teknik sıkıntıların çözüleceğinin kelamını vermişti. Ne var ki birinci gün de görüldüğü üzere performansı da etkileyen meseleler oyuncuları zahmetten çıkartmıştı.

Ne var ki oyunun tek problemi performansı da etkileyen teknik meseleleri değildi. Kıssası de çok ilgi cazibeli bulunmamıştı, lakin bunun Gary Whitta tarafından yazılmış olması başları karıştırmıştı. Zira, Whitta Star Wars: Rogue One sinemasının de senaristliğini yapmış ve serinin başka sinemalarına nazaran daha fazla sevilmişti.

Forspoken Kıssası Daha Farklı Olacakmış

Yakın bir vakit evvel Görüntü Game Writing 101 programına konuk olan Gary Whitta, Forspoken hakkında birtakım açıklamalarda bulundu. Söylediğine nazaran Square Enix, oyun için beş yahut altı yıl evvel kendisiyle irtibata geçmiş ve dünya, mitoloji ve öykü yaratmak için yardım istemiş.

Bu irtibatın akabinde birtakım fikirler ortaya koyduğunu ve şirket tarafından beğenildiğini söyleyen Whitta, projeye bu halde baş müellif olarak dahil olmuş. Ne var ki grubu ile açık dünya oyununun çeşitli taraflarının fikrini ortaya koyduktan sonra, Square Enix yeni planlarını devreye sokma kararı almış. Athia diyarı da bundan sonra ortaya çıkmış.

Bu gelişmeden bir müddet sonra kendisi ve gruptaki bir öteki müellif ile irtibata geçen Square Enix, öyküyü sil baştan almak için her şeye baştan başlayacaklarını ve bunun çabucak olmasını istediklerini söylemiş.

Gary Whitta tarafından projedeki katkısının ayrıntıları tam olarak paylaşılmamış, ancak görünüşe nazaran son versiyondaki diyaloglar kendisine ilişkin değil. Bu ortada, Athia fikrinin de kendisinden çıktığını öğrenmiş olduk bu vesile ile.

Kaynak: Turuncu Levye

Beğen