Deathloop Konusu, Nasıl Oynanır?

Deathloop Konusu, Nasıl Oynanır?

Deathloop Konusu, Nasıl Oynanır?

Enteresan kurgusu ve şaşırtıcı hikayesi ile farklı ve tekrara dayalı nişancılık oyunlarını sevenler için kaçırılmaması gereken bir oyun; Deathloop. Piyasaya 1 Mayıs 2021 tarihinde çıkacağı söylenen bu oyunun daha şimdiden sıkı takipçileri var. Türkçeye çevirdiğimizde ‘Ölüm Döngüsü‘ adını alan bu oyun adında anlaşılacağı üzere bir döngü üzerine kurulu.

Bu tarz bir kurgunun benzeri daha önce Hades isimli oyunda kullanışmış ve bu sayede birçok ödül almıştı. İçeriğini tekrar etmesi ancak oyuncuyu asla sıkmaması bakımından bu oyuna benzetilen Deathloop için de elimizde detaylı bilgiler mevcut. Ayrıca oyun hakkında merakımızı hem artıran hem de bazı sorularımıza cevap olabilecek tanıtım videoları yayınlandı. Bu videolarda oyunun ilgi çekici olduğunu gözlemlediğimiz kadar görsel efektlerinin başarılı olduğu da gözümüze çarpan en önemli detaylardan

Arkane Studios tarafından geliştirilen ve merakla beklenen bu oyun için tüm bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Deathloop Konusu

Deathloop oyunun kendisini tekrar eden bir döngüden ibaret olduğunu yukarıda belirttik. Oyunun tanıtımın yapıldığı videoda da oyun tanıcısının bu döngüyü vurgulamak için çekim sahnesinde sürekli tekrarlayan bir giriş yapması da gülümseten detaylardan olmuş. Peki, ama bu döngü içerisinde anlatılmak istenen hikaye tam olarak ne? Merak edenler için hemen açıklayalım. Oyunda öldürmemiz gereken düşmanlar ve süremiz kısıtlı. Bu 2 önemli ayrıntı bir araya geldiğinde bizleri heyecan veren ve aksiyon dolu saatler bekliyor olacak. Çünkü verilen süre içerisinde aslında zamana karşı yarışacağız ve bu süre sonunda düşmanlarımızı öldürmüş olmamız gerekecek.

Oyun içerisinde totalde 8 adet düşmanımız var ve bu düşmanlar kendilerine ‘ Vizyonerler ‘ ismini vermiş. Vizyonerler yani düşmanlar arasında katiller, sanatçılar ve bilim insanları bulunmakta. Bu açıdan bakıldığında işimizin pek de kolay olduğu söylenemez ki zaten oyunun yaratıcıları da bizimle aynı fikirde.

Deathloop Nasıl Oynanır?

Deathloop oyununda amaç; oyun süremiz bitmeden düşmanlarımızı öldürmek artık bunu biliyoruz. Düşmanlarımızın epey zorlu kişilikler olduğunu da az çok tahmin edebiliyoruz. Ama oyun kendisini nasıl tekrar ediyor? Oyun, bize verilen süre sona erdiğinde bu sürenin ardından gün bitiyor ve sonra tekrardan başlamış oluyor. Süre bitimine kadar bu düşmanları öldüremezsek ertesi gün yeniden aynı göreve başlıyoruz.

Ancak bu süreç içerisinde her düşman ile aynı zaman dilimi ve aynı mekanda gerçekleşen karşılaşmalar olmayacak. Her bir düşman ile farklı zaman diliminde farklı mekanlarda kozlarımızı paylaşacağız. Bu özellik de oyuna çeşitlilik katması ve farklı grafik efektleri görmemiz açısından bize avantaj sağlayan bir özellik olmuş açıkçası.

Deathloop oyununda düşmanlar pat diye karşımıza çıkmayacak. Bir harita üzerinden ve oyunda edindiğimiz deneyimlerden onların nerede olduğunu biz bulacağız. Suikastçı sıfatı ile anılacağımız bu oyun içerisinde bulacağımız bir kadın düşman ise bizim için en güçlü düşman olacak ve kendisi tarafından tekrar tekrar öldürüleceğiz. Ancak oyun içerisinde geliştirdiğimiz beceriler ve edindiğimiz tecrübeler sayesinde belki biz de onu öldürebiliriz, ne dersiniz?

Gelelim oyun içerisinde en çok merak edilen konuya; silahlar. Her nişancılık oyununda olduğu gibi Deathloop oyununda da en çok silahların merak edilmesi normal. Bu konuda kendi silahlarımızı modifiye edebileceğimiz bir oyun avantajının olduğunu söylersek birçok oyun severi mutlu etmiş oluruz herhalde. Ayrıca ana karakterimiz Suikastçı’nın da bir çok özel yeteneği bulunmakta. Hem bunları hem de özelleştirdiğimiz silahlarımızı kullanarak düşmanlarımızı alt etme fırsatı sağlayan Deathloop oyununu çok seveceğimize eminiz.

Deathloop Sistem Gereksinimleri

Yapılan açıklamaya göre Deathloop sadece PS 5 ve PC için tasarlanacak. Yani sadece bu platformlarda oynayabileceğimiz bir oyun türü. Bu durum ne yazık ki PS 4 sahiplerini derinden üzmüş oldu. Ancak PC üzerinden oynanabileceğini de bir kez daha belirtmek isteriz. Ve PC demişken bu oyun için gereken sistem gereklilikleri konusunu da sizlerle paylaşalım.

Deathloop Oyunu için Minimum Sistem Gereklilikleri şöyle;

  • İşletim Sistemi: Windows 7
  • İşlemci: Intel Core i5-2500K
  • Bellek: 8 GB
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 960
  • Dosya Boyutu: 50 GB

Deathloop Oyununu yüksek çözünürlüklü oynamak için tavsiye edilen sistem gereksinimlerini ise şöyle verebiliriz:

  • İşletim Sistemi: Windows 10
  • İşlemci: Intel Core i7-6770HQ
  • Bellek: 16 GB
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1070
  • Dosya Boyutu: 50 GB

Deathloop Kaç GB?

Deathloop için gereken sistem gereksinimlerini verdik. Şimdi ise en çok merak edilen sorulardan diğerine geçelim; oyunun kaç GB olduğu sorusu. Bu oyun için dosya boyutunun 50 GB olduğunu söyleyebiliriz.

Deathloop Fiyatı

Deathloop oyununun fiyatı da son derece merak edilen konular arasında yer alıyor. Oyunun sadece PC ve PS 5 için olduğu açıklandıktan sonra bu konu hakkında yapılacak fiyat bilgileri de merakla beklenmeye başlandı. Oyunun lansmanı ve tanıtım videosunun yayınlandığı dönemlerde aynı zamanda fiyatının da açıklanması merakımızı giderdi gidermesine ancak miktar açısından yüzleri güldüren bir durum olmadı bu. Çünkü pek çok oyun sever oyunun fiyatını epey pahalı buldu. Bu hem PS 5 hem de PC açısından da eleştiri almasına neden oldu.

Deathloop oyununun PS 5 için fiyatı: 499,000 TL olarak belirlenirken oyunun Steam’deki fiyatı ise; Ön sipariş için 299,000 TL, Deluxe için ön siparişte ise 399,00 TL olarak açıklandı.

Deathloop Yorumları

Deathloop oyunu için yorumlar hem olumlu hem de olumsuz şekilde ilerlemiş. Büyük bir çoğunluk oyunun kurgusunu beğendiğini söylemiş ancak oyunun hikayesini beğenmeyenler hatta Hades’e benzemesi nedeniyle adeta çalıntı olduğunu iddia edenler de var. Sürekli tekrar eden bir döngü içerisinde geçen bir oyunun bir süre sonra ister istemez sıkıcı olduğunu, diğer kurgusal ve nişancılık oyunları gibi farklı ve özgün olmadığını iddia edenler olduğu gibi tam tersi olumlu eleştiriler ile bunu çürütenler de var.

Oyun tanıtım videosunu izleyenlerin büyük bir kısmı hem tanıtımı hem de oyunu sempatik bulmuşlar. Ayrıca oyunun döngü halinde seyrediyor olmasının onun yaratıcı olmadığı anlamına geldiğini savunanlar da var. Yani insanlar bu konu hakkında ikiye bölünmüş durumdalar diyebiliriz.

Eleştirilerin hedefinde olan tek konu sadece oyunun kurgusu değil. Deathloop oyunun fiyatları da oyun severlerden nasibini alan konular içerisine dahil olmuş. İlk başta oyuna dair sempatisinin olduğunu iddia edenler hem PC hem de PS 5’ teki fiyatların yüksek olduğunu ve sırf bu yüzden oyunu satın almayacaklarını dile getirmişler. Birçoğu büyük oyunlarda dahi bu kadar ödeme yapmadığını, yeni çıkan bir oyuna göre fiyatının fazla iddialı olduğunu dile getirmiş.

Fiyat konusunda biz de onlara katılmıyor değiliz aslında. Ancak oyunun kurgusu, görsel tasarımları ve kurgusunun göze son derece hoş göründüğünü söylemeden geçemeyeceğiz. Oyun kaliteli mi değil mi ya da bekleneni verebilir mi veremez mi bunu şu an tam olarak bilemeyiz. Ancak çıkış tarihi ertelenmez ise, bu oyunu satın alanların yorumlarına ve kendi oyun tecrübelerimize göre kesin yorumlarda bulunabiliriz. Onun dışında henüz oynamadan kesin bir yargıya varmak doğru olmayacaktır.

9 Beğen