Corona virüs, E spor ilgisini artırdı

Corona virüs, E spor ilgisini artırdı

Corona virüs, E spor ilgisini artırdı

Adana Elektronik Sporlar Vilayet Temsilcisi Yusuf Genç, profesyonel manada oyun oynayan e-sporcuların aylık 4 bin ila 10 bin lira para kazandığını söyledi. Pandemiyle birlikte elektronik spora ilginin arttığını belirten Genç, “E- Spor o kadar kapsamlı bir iş haline geldi ki bu sporu profesyonel manada yapanlar için bir meslek kolu oluştu” dedi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğü tarafından 24 Nisan 2018 tarihinde Türkiye E-Spor Federasyonu’nun kurulmasının akabinde, e- spor kolunda gelişmeler devam ediyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet yürüten Elektronik Sporlar Federasyonu, düzenlediği turnuvalarda binlerce lira ödül dağıttı. Birçok büyük markanın sponsor olarak turnuvalar düzenlemesi ve çok sayıda Türk e- spor oyuncusunun yurt dışındaki turnuvalardan yüksek ölçüde para kazanmasının akabinde bilgisayar oyuncularının bu branşa ilgisi daha da arttı. Ortalama 20 bin liralık bütçeyle kurulan bilgisayar ile yapılan e-spora ilgi, pandemi periyodunda neredeyse 10 katına çıktı. Koronavirüs salgınına karşı getirilen sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında uzun mühlet meskende kalan şahıslar, e-spor kısmına merak saldı.

E-SPOR MESLEK HALİNE GELDİ’

Adana Elektronik Sporlar Vilayet Temsilcisi Yusuf Genç, dünya genelindeki tanınan oyunları oynayan bireylerin, arkadaş kümeleriyle bir grup oluşturarak ya da kişisel olarak düzenlenen turnuvalara katılarak e-sporcu olabileceğini söyledi. Yusuf Genç, e-sporcu olmak isteyenlerin Gençlik ve Spor Vilayet Müdürlüklerine müracaat ederek lisans çıkarabileceklerini aktardı. Federasyonun Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olduğunu lisana getiren Genç, ”E-spor son vakitlerde bir meslek haline geldi. Zira dalda çok fazla bir iş alanı mevcut: ışıkçı, sesçi, oyuncular, menajerler, antrenörler üzere. O kadar kapsamlı bir iş haline geldi ki bu sporu profesyonel manada yapanlar için bir meslek kolu oluştu” dedi.

Elektronik Sporlar Federasyonu kurulmadan evvel Türklerin yurt dışındaki oyun turnuvalarına katılarak oyun oynadığını belirten Genç, “Federasyonumuzun kurulmasının akabinde bu kadrolar daha da güçlendi. Federasyonumuz bizi memleketler arası seviyede temsil etmek için elinden geleni yapıyor. Şu anda birçok oyun kolunda bizi temsil eden Türk ekiplerimiz var. Bunun haricinde ulusal grup statüsünde oynayan ekiplerimiz da var” diye konuştu.

‘PANDEMİ SÜRECİNDE İNSANLARIN OYUNLARA MERAKI ARTTI’

Pandemi sürecinde vatandaşların bilgisayar oyunları oynamaya başladığını ve elektronik spora bakış açısının değiştiğini anlatan Yusuf Genç, “Vatandaşlar toplumsal medya üzerinden yayın yaparak para kazananların izlenme oranlarını görünce ilgisi daha da arttı. Bu sayede oyunların oynanma sayısında önemli artış oldu” tabirlerini kullandı.

’15-20 BİN LİRA BÜTÇEYLE E-SPORCU OLUNABİLİR’

Bir kişinin, profesyonel manada rastgele bir kulüpten ve sponsordan dayanak almıyorsa, ferdî olarak 15-20 bin lira üzere yatırımla e-sporcu olabileceğini kaydeden Genç, ”Dünya genelinde çok büyük turnuvalar yapılıyor. Ülkemizde de federasyonumuzla birlikte Türkiye Şampiyonası başladı. Turnuvaların mükafatları 100 bin liranın üstünde. Yurt dışında ise birtakım oyunların çok daha büyük bir turnuvası oluyor. Dünyanın her yerinden iştirakçiler geliyor. Turnuva mükafatı olarak da 100 bin doların üstünde ödül veriliyor.

Bakanlığımızın 2018 yılında yayınladığı raporda, en çok kazanan e- atletler vardı. Yararlar; branş ve oyunlara nazaran değişkenlik gösteriyor. Ülkemizde yabancı oyunlar da çok fazla sayıda. Örneğin öbür ülkeden gelip Türkiye’deki kulüplerde oynuyorlar. Bir Türk oyuncu ortalama statüdeki bir grupta oynuyorsa aylık 4 bin ila 10 bin lira para kazanıyor” diye konuştu.

15 Beğen