Burun Estetiği Nasıl Bir Operasyon?

Burun Estetiği Nasıl Bir Operasyon?

Burun Estetiği Nasıl Bir Operasyon?

Günümüz koşullarında burun estetiği, eskisinden çok daha gelişmiş olarak basit bir  operasyonla yapılabilmektedir. Tıp alanında kullanılan tekniklerin gelişmesi ve yenilikçi yöntemlerin keşfedilmesi sayesinde bu durum sağlanmış olmaktadır.

 

Aynı zamanda; burun estetiği nedenleri arasında yaralanmaya bağlı şekil bozukluklarının onarılması, doğum kusurlarının düzeltilmesi için burnun görünümünün değiştirilmesi veya bazı solunum koşullarını iyileştirerek nefesin iyileştirilmesi yer alır.

 

Burun Estetiği Nedir?

Rinoplasti, burnun şeklini değiştirmek için yapılan cerrahi işleme verilen isimdir. Bazı durumlarda hem nefes almada zorluk hem de fiziksel görünüm burun estetiği tercih etme sebeplerinden biri olabilir. Rinoplasti ve rinoplasti olarak da adlandırılan estetik rinoplasti, en sık kullanılan estetik ameliyatlardan biridir.

 

Rinoplasti, doğuştan, geç başlangıçlı veya travmatik burun şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılır. Bazı durumlarda şekil bozukluğu sadece görme sorunlarına yol açtığı için düzeltilebilirken, bazı durumlarda ise çoğu insanda nefes almada zorluk gibi sorunlara yol açmaktadır, bu yüzden düzeltilmesi gerekir.

 

Estetik ameliyatın nedeni ne olursa olsun, rinoplastinin temel amacı, ameliyat sonunda burun hava yolunun optimal işleyişidir. Ameliyat sırasında burnu yeniden şekillendirmek deformeleri gidermek veya burnun bir kısmını yeniden şekillendirmek için bir veya birden fazla ameliyat yapılabilir.

 

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Estetik kaygıları olan, estetik bozukluğu olan ve fonksiyonel sorunları olan hastalara burun estetiği yapılabilir. Burun estetiği ameliyat öncesi ameliyatın kendisi kadar önemlidir ve estetik ameliyat için uygun olup olmadığınıza doktorunuzla yapacağınız görüşmede karar verirsiniz.

 

Aynı zamanda hekimler ve hastalar karşılıklı değişim yoluyla beklentilerini ve olası sonuçlarını kapsamlı bir şekilde açıklayabilmelidir. Doktorunuz ameliyat olan kişinin tıbbi geçmişini, hastalıklarını ve mevcut ilaçlarını değerlendirecektir. Hemofili, aşırı kanamaya neden olabilecek tıbbi bir durumunuz varsa rinoplasti uygun olmayabilir.

 

Doktor tıbbi öykü aldıktan sonra fizik muayene ile hastanın burnunun derisini, iç ve dış yapısını inceler ve yapılabilecek değişiklikleri planlar. Doktorlar ayrıca bir hastanın ameliyattan önce uygunluğunu belirlemek için çeşitli kan ve biyokimyasal testlere başvurabilirler.

 

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Ameliyata engel olmayacak 18 yaş üstü herkes tarafından kullanılabilir. Yarık burun, yarık damak, doğumdan kaynaklanan burun şekli bozukluğu, şekil bozukluğu, burun kırığı gibi problemler için rinoplasti yapılabilir. Ayrıca yapısal olarak herhangi bir sorun olmamasına rağmen son 20 yılda kozmetik amaçlı rinoplasti de artış göstermiştir.

 

Estetik cerrahi ile zamanla yüz ifadeleri daha zor hale gelir, burun incelir ve nefes almak daha zor hale gelir. Genel anestezi altında yapılan uygulamalar iki şekilde yapılabilmektedir. Açık veya kapalı rinoplasti en yaygın seçimdir. Açık teknik, ameliyattan sonra çıkarılan burun deliğinin ortasında ve altında V şeklinde bir kesi yapmayı içerir.

 

Bunun dışında tampon çıkarırken ağrı sorunu pek çok kişiyi korkutmaktadır. Son yıllarda kullanılan silikon türü burada kesin çözüm sunmaktadır. Ayrıca burun ucu düşmez. Rinoplasti alanında çok şey gelişti ve ciddi ilerlemeler kaydedildi.

 

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Açık burun estetiği burun delikleri arasında küçük bir cilt kesisi yapılır ve burnun iskeleti göründükten sonra burun derisi çıkarılır. Kapalı bir rinoplastide ameliyat doğrudan burun deliklerinden yapılır. Kapalı rinoplastide tüm kesiler burun içinden yapılır ve burun ucunda iz kalmaz. Kapalı teknikte bu işlem öncelikle burun köprüsü ve ucu ile ilgili sorunları düzeltmek için yapılır.

 

Rinoplasti teknik olarak daha karmaşıktır ve cerrah tarafından anatomik bilginin iyi bir şekilde kontrol edilmesini gerektirir. Bu yöntem burun ucunun kıkırdağına daha az zarar verir, şişlik ve ödemi daha hızlı iyileştirir ve asimetriye daha az eğilimlidir.

 

Açık rinoplasti, nazal revizyon ve septal fleksiyonun en sık nedenidir. Kapalı rinoplastiden kısmen daha kolaydır. Çünkü burun ucundaki deri çıkarılır ve kıkırdak görünene kadar işlem yapılır. Açık bir rinoplasti kıkırdağa daha ciddi zarar verebilir. Şişlik ve ödemin iyileşmesi zaman alabilir. Rinoplasti hatalarının ameliyat sonrası iyileşme döneminden sonra ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. Rinoplasti için başka bir endikasyon revizyon cerrahisidir.

 

Burun Estetiği Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Cerrahlar, kanama ve şişlik olasılığını en aza indirmek için ameliyatı takip eden haftalarda bazı önlemler almak isterler. Bunlar arasında aerobik ve koşu gibi yorucu aktivitelerden kaçınmak, suyun burnunuzdan aktığı yerde bandajla duş almak yerine banyo yapmak, burnunuzu sümkürmek, meyve ve sebze gibi lifli gıdalara yönelmek dâhildir. Gülümseme veya gülme gibi abartılı yüz ifadelerinden kaçınmak, dişleri nazikçe fırçalamak veya üst dudağın hareketini kısıtlamak için gömlek gibi önü açık giysiler giymek zordur. Ayrıca burun estetiği fiyatları konusunda bir uzmana danışılmadan, hastanın ameliyata uygunluğu ve tıbbi ihtiyacı göz önünde bulundurulmadan kesin bir açıklama yapılamaz.

 

Ayrıca ameliyattan sonra en az 4 hafta burnunuzun üzerine gözlük veya güneş gözlüğü takmayın. Burun iyileşene kadar alına gözlük yapıştırmak mümkündür. Dış mekânlarda, özellikle burunda 30 faktör güneş kremi kullanılmalıdır. Bu süre zarfında çok fazla güneş ışığı, burnunuzdaki cildin rengini kalıcı olarak bozabilir.

 

Rinoplastiden iki ila üç hafta sonra göz kapakları geçici olarak şişebilir veya koyu mavi olabilir. Burnunuzdaki şişliğin inmesi biraz zaman alabilir. Diyetinizde tuzdan kaçınmak şişliğin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Ameliyattan sonra burnunuza buz veya buz paketleri koymayın. Ameliyattan sonra işten veya okuldan bir hafta izin almanız önerilir. Ayrıca her burun estetiği yöntemlerinin farklı olması yine çeşitli burun estetiği fiyatları farklılığına neden olur.

 

Burun Estetiği Fiyatları

Burnunuzun görünümünden rahatsızsanız, nefes almakta güçlük çekiyorsanız veya burnunuzda yapısal bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, bir profesyonel süreç hakkında ayrıntılı bilgi verebilir. Bu kapsamda; burun estetiği fiyatları, tıp merkezi ve doktorun o alandaki tecrübesine bağlıdır.

https://estevienclinic.com/burun-estetigi/ bilgi için hemen tıklayın.

5 Beğen